Αγχωτική νίκη για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Για την φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, ο δυναμικός Άγιαξ  δεν κατάφερε να πάρει την νίκη από την Ρεάλ Μαδρίτης στο «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα».

Οι «μερένχες» άντεξαν την πίεση άνοιξαν το σκορ, ωστόσο ο «Αίαντας» δεν παράτησε το ματς και ισοφάρισε. Όμως οι Μαδριλένοι με την εμπειρία των καταστάσεων απέδρασε από την «χώρα της τουλίπας» με 1-2. Οι Ολλανδοί  και οι Ισπανοί πλέον θα λύσουν τις διαφορές τους στις 5 Μάρτιου στο Μπερναμπέου.

Στο πρώτο ημίχρονο ο «Αίαντας» πατούσε καλύτερα στο αγωνιστικό χώρο με τον Ζιγέχ να επιχειρεί σουτ το οποίο βγήκε άουτ. Ο  Μπέιλ απάντησε με το άστοχο σουτ στο 6΄. Οι γηπεδούχοι που ήταν καλύτεροι ομάδα απείλησε εκ νέου με τον Μαζράουι στο 9΄. Λίγα λεπτά αργότερα ο Βινίσιους δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Ονανά . Από εκεί και πέρα η Ρεάλ έφερε το ματς στα ίσια, ωστόσο ο Άγιαξ ήταν ορμητικός έχοντας δοκάρι με τον Τάντιτς στο 26΄.

Στο 32΄ ο Μπέιλ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ονανά ο οποίος με διπλή προσπάθεια έσωσε την εστία του. Ένα λεπτό αργότερα ο Φαν ντεν Μπέεκ αναστάτωσε την άμυνα των «μερένχες». Ο Ζιγέχ απάντησε στο 36΄ έπειτα από ομαδική προσπάθεια, όμως ο Κουρτουά έκοψε. Ο Μπλιντ στο 37΄σούταρε, η μπάλα προσέκρουσε στα σώματα βγήκε κόρνερ , από το οποίο προήρθε το 1-0  με την κεφαλιά του Ταγλιαφίκο, όμως το γκολ του Αργεντινού δεν μέτρησε από το VAR, καθώς ο Τάντιτς ήταν σε θέση οφσάιντ. Μετά την ακύρωση του γκολ οι Ολλανδοί δεν πτοήθηκαν και βγήκαν μπροστά ωστόσο δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η ομάδα του Σολάρι αφού ξεπέρασε την αδράνεια του πρώτου μέρους, άνοιξε το σκορ στο 60΄με τον Μπενζεμά έπειτα από την πάσα του Βινίσιους, με τον Βραζιλιάνο να τραβά όλους τους αμυντικούς. Η ομάδα του  Έρικ τεν Χαγκ δεν παράτησε το ματς και έφερε το ματς στα ίσια στο 75΄ με δράστη τον Ζίγεκ έπειτα από ασίστ του Νέρες.

Ωστόσο μετά το γκολ ο Άγιαξ ήταν μαχητικός αλλά δεν κατόρθωσε να αποφύγει την ήττα καθώς σε νέα αντεπίθεση ο Καρβαχάλ γύρισε στον Ασένσιο που έγραψε το τελικό 1-2.

Άγιαξ: Ονάνα, Ντε Λιχτ, Φαν Ντε Μπεεκ, Νέρες, Τάντιτς, Μαζράουι, Μπλιντ, Σένε  (73΄ Ντόλμπεργκ), Ντε Γιονγκ, Ζίγεκ, Ταλιαφίκο.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Νάτσο, Ράμος, Ρεγκιλόν, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, Βινίσιους (81΄ Ντίας), Μπέιλ (61΄ Λούκας), Μπενζεμά (73΄ Ασένσιο).