Εμφατική νίκη των Spurs απέναντι στην Dortmund

Σκορ πρόκρισης και προβάδισμα ως προς το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε στο Γουέμπλεϊ η Τότεναμ απέναντι στην Μπορούσια Ντόρτμουντ με 3-0.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις οι “πετινοί” εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους και σημείωσαν τρία τέρματα. Το σκορ άνοιξε με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο ο Σον(47′). Ο Βερτόγκεν έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά με τον Νοτιοκορεάτη να μην δυσκολεύεται, όντας αμαρκάριστος, να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με ένα πλασέ στην κίνηση.

Στο 83′ ο Βερτόγκεν από ασσίστερ έγινε σκόρερ. Ο Οριέ έκανε το γέμισμα από τα δεξιά προς τον επερχόμενο Βέλγο όπου με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το 3-0 πέτυχε με κεφαλιά ο Γιορέντε(86′) μέσα από την μικρή περιοχή σε εκτέλεση κόρνερ του Έριξεν από τα αριστερά. Ο τερματοφύλακας των Βαυαρών φέρει μεγάλο μερίδιο ευθύνης σε αυτή την φάση καθώς δεν πραγματοποίησε κάποια έξοδο για να διώξει τον κίνδυνο από τα καρέ του.

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για τις 5 του Μάρτη(22:00), όπου η Τότεναμ θα κληθεί να διατηρήσει αυτό το σκορ πρόκρισης και η Μπορούσια να κάνει την υπέρβαση.