Νίκη για τον Παναθηναϊκό, VARος για τον Απόλλωνα

Ήττα από τον Παναθηναϊκό για τον Απόλλωνα με το VAR να παίζει κύριο ρόλο στην αναμέτρηση.

Με σύμμαχο το VAR, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 0-1 στην Ριζούπολη τον Απόλλωνα Σμύρνης και μείωσε τη διαφορά του από την ΑΕΚ στους δύο βαθμούς. Το νικητήριο τέρμα σημείωσε ο Ιωαννίδης.

Ο Απόλλων για άλλη μια φορά πέφτει θύμα του VAR, καθώς μετά το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ και στο σημερινό το VAR χρησιμοποιήθηκε τρεις φορές και τις τρεις εις βάρος του.

Ο Γιώργος Παράσχος δεν άλλαξε πολλά με τις προηγούμενες αναμετρήσεις και επέλεξε σχηματισμό με 4-2-3-1 με τον Βέρχουστ στα γκολπόστ, τους Ντομίνγκες, Λισγάρα στα στόπερ, του Μπαξεβανίδης και Μπρούσιτς στα άκρα δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, τους Κολ και Σλίβκα στο άξονα της μεσαίας γραμμής και τους Μπεντινέλι, Τσιλούλη και Φερνάντεθ πίσω από τον μόνο προωθημένο Ιωαννίδη.

Αντιθέτως, ο Λάσλο Μπόλονι στις επιλογές του επιφύλασσε πολλές εκπλήξεις, καθώς έκανε σημαντικές αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι με τον Αστέρα στην Τρίπολη. Ο Ρουμάνος τεχνικός ξεκίνησε με 4-3-3 με τους Διούδη, Χουάνκαρ, Σένγκεφελντ, Πούγγουρα, Ζαγαρίτη στην άμυνα, τους Αθανασακόπουλο, Βέλεθ και Αλεξανδρόπουλο και στην επίθεση τους Χατζηγιοβάνη, Ιωαννίδη και Μακέντα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ κακό ρυθμό, πολλά φάουλ και πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου, χωρίς να υπάρχει ευκαιρία έως το 20ο λεπτό, όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε.

Πιο συγκεκριμένα, η συνεργασία Χουάνκαρ- Χατζηγιοβάνη έβγαλε τον δεύτερο στο πλάι της περιοχής του Απόλλωνα, εκεί ο εξτρέμ του Παναθηναϊκού έκανε το γύρισμα προς τον άξονα, ο Βέρχουλστ έδιωξε την μπάλα, αλλά λανθασμένα, και ο Φώτης Ιωαννίδης, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, τέρμα που ελέγχθηκε από το VAR και ορθά επικυρώθηκε.

Ύστερα η Ελαφρά Ταξιαρχία πήρε μέτρα στο γήπεδο και απείλησε στο 25′ με τον Τσιλούλη που έδιωξε ο Διούδης.

Στο 28′ υπήρξε ένα δυσάρεστο γεγονός, καθώς ο Διούδης συγκρούστηκε στον αέρα με τον Νίκο Ιωαννίδη με πολύ δύναμη και οι δύο παίκτες τραυματίστηκαν και ενώ αρχικά φαινόταν ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού να έχει σοβαρότερο χτύπημα, ο επιθετικός του Απόλλωνα δεν μπορούσε να σηκωθεί και διεσήχθει στο νοσοκομείο. Ενω και η υπόδειξη πέναλτι που είχε δοθεί, ακυρώθηκε από το VAR λόγω της χρήσης του χεριού του άτυχου ποδοσφαιριστή.

Ο Απόλλων έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 43ο λεπτό, με το σουτ του Μαρκ Φερνάντεθ εντός της περιοχής, αλλά ο Διούδης στην κλειστή του γωνία έδιωξε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλων ήταν κυρίαρχος σε όλη την διάρκεια του.

Στο 47′ ο Απόλλων κέρδισε ακόμα ένα πέναλτι που ακυρώθηκε μέσω του VAR με το καλό μαρκάρισμα του Ζαγαρίτη στον Τσιλούλη, αλλά εν τέλει δόθηκε φάουλ εκτός περιοχής και δεύτερη κίτρινη κάρτα στον αμυντικό του Παναθηναϊκού.

Στο 64′ το σουτ του δραστήριου Τσιλούλη έδιωξε εκ νέου ο Διούδης.

Ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0. Ο Ιωαννίδης πέρασε με ευκολία τους Κολ και Λισγάρα, αλλά ο Βέρχουλστ νίκησε τον επιθετικό του Παναθηναϊκού στο τελείωμα που επιχείρησε.

Για τρίτη φορά στο συγκεκριμένο ματς ο Απόλλων είχε κόντρα το VAR σε μια αμφισβητούμενη φάση στο 77′, όπου ο Μπεντινέλι πέτυχε γκολ ύστερα από σέντρα του Μουνιέ, αλλά υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ κάτι το οποίο είναι απολύτως οριακό.

Το παιχνίδι έπειτα “έσβησε” και ο Απόλλων δεν μπόρεσε να βρει χώρους στην περιοχή του Παναθηναϊκού.

Στις καθυστερήσεις, το παιχνίδι ξαφνικά πήρε φωτιά, ο Σλίβκα με κεφαλιά δεν βρήκε στόχο στο 93′.

Στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Ντάουντα πήγε πάνω στον Διούδη, ενώ και το πλασέ του Χουάνκαρ στο 95′ κατέληξε λίγο άουτ και έμεινε το 0-1 για τον Παναθηναϊκό.

Κίτρινες: Τσιλούλης 37′, Σλίβκα 53′, Μπαξεβανίδης 58” – Ζαχαρίτης 34′, 51′, Αλεξανδρόπουλος 45+1′, Πούγγουρας 70′

Κόκκινες: Ζαχαρίτης 51′

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπρούσιτς (Χουχούμης 70′), Σλίβκα, Κολ, Μπεντινέλι, Μαρκ Φερνάντεθ (Μουνιέ 70′), Τσιλούλης, Ν.Ιωαννίδης (Ντάουντα 33′)

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουάνκαρ, Σένγκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Αθανασακόπουλος (Αιτόρ 82′), Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάννης (Μολό 73′), Φ.Ιωαννίδης (Μαυρομάτης 85′), Μακέντα (Καρλίτος 82′)