“VAR”εσε τον Απόλλωνα Σμύρνης ο ΠΑΟΚ

Ήττα από τον ΠΑΟΚ για τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη

Για την 8η αγωνιστική της Super League 1 ο Απόλλων Σμύρνης ηττήθηκε με 1-3 από τον ΠΑΟΚ χάρη σε δύο πέναλτι για τους ασπρόμαυρους.

Τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς με τον Πάμπλο Γκαρσία στον πάγκο για τους «ασπρόμαυρους». Tα τέρματα για τον “δικέφαλο του βορρά” πέτυχαν οι Σφιντέρσκι, Σβαμπ και Αουγκόστο, ενώ για την “Ελαφρά Ταξιαρχία” είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Τσιλούλης.

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με τον Κάρολ Σφιντέρσκι. Ο Σβάμπ πήρε την μπάλα στο χώρο του κέντρου και έβγαλε την κάθετη στον Σφιντέρσκι που πλάσαρε ιδανικά τον Βέρχουστ για το 0-1.

Στο 23′ ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι από το μαρκάρισμα του Μπρούσιτς στον Ζίβκοβιτς αλλά ο Σέρβος ύστερα από υπόδειξη του VAR ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 29′ ο Απόλλων έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Νίκο Ιωαννίδη. Ο φορ της “Ελαφράς Ταξιαρχίας” κινήθηκε στο ύψος της μικρής περιοχής μετά την εκτέλεση φάουλ του Μπεντινέλι αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Ο Μουργκ στο 41′ δημιούργησε σημαντική στιγμή για τον ΠΑΟΚ που έδιωξε ο Βέρχουστ.

Στο τέλος του πρώτου μέρους ακόμα μια καλή φάση για τον ΠΑΟΚ με τον Ίνγκασον που δοκίμασε σουτ μέσα από την περιοχή που εξουδετέρωσε ο κίπερ του Απόλλωνα Σμύρνης.

Στο 49′ ο ΠΑΟΚ σκόραρε ξανά αλλά ο Ζίβκοβιτς ήταν οφσάιντ και ακυρώθηκε το τέρμα.

Ο Απόλλων ισοφάρισε με τον Τσιλούλη στο 63ο λεπτό. Ο Μπεντινέλι εκτέλεσε κόρνερ ο Τσιλούλης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή έκανε το 1-1 για τον Απόλλωνα.

Στο 78′ ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-2 με την εύστοχη εκτέλεση του Σβάμπ μετά το λανθασμένο μαρκάρισμα του Λισγάρα και την υπόδειξη του VAR.

Το τελικό 1-3 έγραψε ο Αυγκούστο με δεύτερη εκτέλεση πέναλτι στο 97′ ύστερα το χέρι του Μπρούσιτς στην προβολή του Μιχαηλίδη.

Κίτρινες: Ιωαννίδης 39′, Σλίβκα 69′, Τσαμπούρης 71′, Λισγάρας 77′, Μπρούσιτς 97′ – Μουγκ 68′

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ – Μπρούσιτς, Λισγάρας, Ντομίνγκες – Τσαμπούρης (Μουνιέ 78′), Φατιόν (Ντάουντα 83′), Σλίβκα, Μπαξεβανίδης – Μπεντινέλι (Κολ 83′), Τσιλούλης – Ιωαννίδης (Φερνάντες 91′)

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς – Ροντρίγκο, Κρέσπο, Ίνγκασον, Λύρατζης – Σβαμπ, Ντόουγκλας – Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (Ελ Καντουρί 67′), Μουργκ (Μιχαηλίδης 88′) – Σφιντέρσκι (Τσολάκ 83′)