Κόσοβο-Ελλαδα 1-2: Νίκη και κορυφή για την Ελλάδα

Με το «τρίποντο» έφυγε από το Κόσοβο η Εθνική Ελλάδος, πιάνοντας κορυφή στον 3ο όμιλο, για το 3ο γκρουπ δυναμικότητας του Nations League.

Η Ελλάδα επικράτησε εκτός έδρας με 1-2 του Κοσόβου, πετυχαίνοντας από ένα γρήγορο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Τα γκολ σημείωσαν ο Λημνιός και Σιόβας, ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε ο Μπερίσα.

Η Εθνική ομάδα με αυτή την νίκη ανέβηκε στην πρώτη θέση με 4 βαθμούς. Στην δεύτερη θέση με 4 βαθμούς επίσης είναι η Σλοβενία, ενώ από ένα βαθμό έχουν Κόσοβο και Μολδαβία στην 3η και 4η θέση του ομίλου.

Το επόμενο ραντεβού για την «γαλανόλευκη» είναι τον Οκτώβρη, στις 11 και 14 απέναντι σε Μολδαβία και Κόσοβο αντίστοιχα, στην Ελλάδα.

Πολύ καλό ξεκίνημα για την εθνική που άνοιξε νωρίς το σκορ. Ωραία συνεργασία από τους Έλληνες διεθνείς, μετά από κλέψιμο της μπάλας στον χώρο του κέντρου. Ο Φορτούνης έδωσε στον Κουλούρη, εκείνος άνοιξε δεξιά στον Λημνιό, που πάτησε περιοχή και με διπλή προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0 στο 2ο λεπτό του παιχνιδιού.

Οι Κοσοβαροι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια στο 10ο λεπτό. Ο Ζενέλι βγήκε τετ α τετ με τον Βασίλη Μπάρκα, με τον τερματοφύλακα της εθνικής να τον σταματά ωραία και να κρατάει το μηδέν.

Στο 15′ η Ελλάδα έχασε καλή ευκαιρία, αλλά ένα σουτ που επιχείρησε ο Μπακασέτας, έφυγε πάνω από την εστία. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου (45+4′). Ο Χαλίμι βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το διαγώνιο σουτ που έκανε έφυγε λίγο έξω από την εστία του Μπάρκα.

Οι παίκτες του Φαν Σιπ έχασαν καλή ευκαιρία με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 46′ ο Φορτούνης έκανε μια σέντρα από τα δεξιά, ο Ντρέσεβιτς έδιωξε αλλά όχι μακριά, η μπάλα έφτασε στον Μπακασέτα, έκανε ένα σουτ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Η Ελλάδα έκανε το 2-0 λίγο αργότερα. Στο 50ο ο Γιαννούλης έκανε τη βαθιά μπαλιά, ο Σιόβας κατέβασε όμορφα τη μπάλα και έκανε το σουτ με το αριστερό για το 2-0.

Στο 54′ ο Λημνιός βγήκε από τα δεξιά, έκανε μια παράλληλη μπαλιά προς τον Κουλούρη, αλλά ο Έλληνας επιθετικός δεν πρόλαβε τη μπάλα.

Το Κόσοβο κατάφερε και μείωσε σε 2-1 στο 81ο λεπτό. Ύστερα από σέντρα από τα δεξιά, ο Μπάρκας δεν κατάφερε να απομακρύνει αρκετά μακριά, με τον Μπέρναρντ Μπερίσα να αρπάζει την ευκαιρία και με ωραίο γυριστό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Κόσοβο: Ουικάνι, Βοϊβόντα (Ρασκάι 58′), Ραχμάνι, Αλίτι, Χαντέργιοναι, Χαλίμι (Χασάνι 55′), Ντρέσεβιτς, Μπερίσα, Τσέλινα, Νουχίου, Ζένελι (Μπέρνατ Μπερίσα 53′).

Ελλάδα: Μπάρκας, Μπακάκης, Σβάρνας, Σταφυλίδης (Σιόβας 40′), Γιαννούλης, Κουρμπέλης, Ζέκα, Λημνιός, Μπακασέτας, Φορτούνης (Μασούρας 60′), Κουλούρης (Μάνταλος 83′).