Νίκη του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΛ και τώρα Μπενφίκα

Ο ΠΑΟΚ πήρε την νίκη με 1-0 επί της Λάρισας, στην άδεια Τούμπα, για την πρεμιέρα της Super League 1 και πλέον βλέπει το παιχνίδι της Τρίτης με τη Μπενφίκα.

Πολλές φάσεις, ένα γκολ και μια νίκη είχε το πρόγραμμα για τον ΠΑΟΚ, που στάθηκε ανώτερος από τη Λάρισα και κέρδισε με 1-0 στην Τούμπα. Το γκολ του αγώνα σημείωσε ο Χρήστος Τζόλης.

Η Λάρισα μπορεί να μην εντυπωσίασε, ωστόσο από μια καλή φάση στο τέλος του κάθε ημιχρόνου, έφτασε κοντά στην ισοφάριση.

Η νίκη αυτή έδωσε τους τρεις βαθμούς στον ΠΑΟΚ και τον έφερε, προσωρινά, στην 2η θέση της Superleague 1, πίσω από τον Άρη ο οποίος νίκησε με 3-1 την Λαμία.

Η πρώτη προσπάθεια ανήκε στην ΑΕΛ, με το σουτ του Τόρζε στο 1′ να μπλοκάρεται από τον Ζίβκοβιτς. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε ένα λεπτό αργότερα, αλλά ο Γιαννούλης έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 7ο λεπτό ο Τρουγιτς είχε την δεύτερη ευκαιρία για την Λάρισα και είδε την προσπάθεια του να περνάει εκ νέου άουτ.

Ενώ το πρώτο δεκαπεντάλεπτο πέρασε χωρίς κάτι ουσιαστικό, στο 16o λεπτό ήρθε το φοβερό σουτ στην κίνηση από τον Τζόλη, το οποίο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από δέκα λεπτά για να έρθει μια ευκαιρία και αυτή ανήκε στην Λάρισα, αλλά ο Φίλιπ έστειλε την μπάλα ψηλά.

Το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο κύλησε με τον ΠΑΟΚ να πιέζει για ενα δεύτερο γκολ, παρόλα αυτά η μεγάλη ευκαιρία ανήκε και πάλι στην ΑΕΛ, που δεν επωφελήθηκε εν τέλει απο τις κόντρες στο 45+2.

Στην επανάληψη η πρώτη φάση άργησε να έρθει και τελικά το σουτ του Μιχαηλίδη στο 59′ πέρασε δίπλα από την εστία του Νάγκι.

Δύο λεπτά αργότερα ο Πέλκας πάτησε με βλέψεις την αντίπαλη περιοχή δίχως αποτέλεσμα, ενώ μερικά δευτερόλεπτα μετά ο ίδιος έβγαλε μια κάθετη, η οποία πέρασε ανάμεσα από τα πόδια του Ακμπομ, που είχε απέναντι του κενή εστία.

Στο 68′ ο σέντερ φορ του “δικεφάλου” πήρε μια καταπληκτική κεφαλιά, με τον πορτιέρο της Λάρισας να του λέει όμως “όχι”.

Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ, πραγματοποιήθηκε από τον Σεσέροβιτς στο 78ο λεπτό, ωστόσο το μακρινό του σου πέρασε άουτ.

Στο επόμενο λεπτό ο Ζίβκοβιτς, που έκανε ντεμπούτο, απάντησε για λογαριασμό του ΠΑΟΚ, με την μπάλα να περνάει δίπλα απ’ το δοκάρι.

Το 80ο λεπτό έφερε τις φωνές του ΠΑΟΚ για πέναλτι, αλλά απ’ότι φάνηκε και στο ριπλέι δεν υπήρχε κάτι το μεμπτό. Ο Ζίβκοβιτς είχε, δύο λεπτα αργότερα την δεύτερη του ευκαιρία για τους “ασπρόμαυρους”, η μπάλα κατέληξε ωστόσο ξανά στην αγκαλιά του Νάγκι.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την πίεση και το δυο σουτ των Τζόλη και Ελ Καντουρί, βρήκαν “πόρτα” ξανά στα χέρια του Ούγγρου τερματοφύλακα, στο 86ο λεπτό.

Η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 90+5, με τον Ινγκασον να βάζει την προβολή και να ανακόπτει το σουτ του Τρούγιτς.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μπίσεσβαρ (Κρέσπο 89′), Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Τζόλης (Ζαμπά 89′), Πέλκας (Αντ. Ζίβκοβιτς 76′) , Άκπομ (Σβιντέρσκι 79′)

Λάρισα: Νάγκι, Μιχαήλ, Σπαρβ, Μπέρτος (Γρηγορόπουλος 89′), Φίλιπ (Μαϊντανός 89′), Μιλοσάβλιεβιτς (Πλατέλλας 57′), Τόρζε (Πίνακάς 81′), Γκάμπριελ, Ζίζιτς, Σεσέροβιτς, Τρούγιτς.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)

Βοηθοί: Σπυρόπουλος (Αν.Αττικής), Σινιοράκης (Χανίων)

4ος διαιτητής: Ζαμπάλας (Ηπείρου)

VAR – AVAR: Τζοβάρας (Φθιώτιδας), Μαϊντάνας (Αχαΐας)