Νικη ανάσα για τον Παναιτωλικό

Για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, ο Παναιτωλικός πήρε σπουδαίο τρίποντο με 2-0 επί του Άρη στο Αγρίνιο. Με τους Αγρινιώτες να παίζουν πολύ καλή μπάλα κλειδώνοντας τους Θεσσαλονικείς που είχαν ανούσια κατοχή της μπάλας.

Στα πρώτα δέκα λεπτά του πρώτου μέρους ο Παναιτωλικός μπήκε αρκετά δυναμικά πιέζοντας την άμυνα του Άρη.

Οι φιλοξενούμενοι  στο 11’ με το επικίνδυνο γύρισμα του Φετφατζίδης προσπάθησαν να παραβιάσουν  την άμυνα των «καναρινιών» η οποία ανταποκρίθηκε σωστά στον κίνδυνο .

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 16’ με το σουτ του Τζανακάκη, όμως ο Κουεστα μπλόκαρε εύκολα.  Ένα λεπτό αργότερα ο Νταλσιο δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Κουέστα.  Με την συμπλήρωση 20’ οι Αγρινιώτες είχαν  την υπεροχή της μπάλας διαχειρίζονταν την ομάδα του Άρη που δυσκολευόταν να βγάλουν επίθεση.

Ο Άρης όσο περνούσαν τα λεπτά απέκτησε ρυθμό απειλώντας στο 24’ με το άστοχο σουτ του Σάσα. Στο 26’ ο Ντουρμισάι γύρισε άστοχα. Στο 29’ έσωσε ο Γιοβάνοβιτς  έσωσε την ομάδα του, από την σέντρα του Γκάμα. Λίγο πριν το τέλος οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να παραβιάσουν την εστία του Κνετ με τον Λάρσον ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει την άμυνα του «τίτορμου» και τον Κνετ. Στις καθυστερήσεις ήταν φάση που άνηκε στους Αγρινιώτες οι οποίοι ναι μεν άνοιξαν το σκορ με τον Ντάουντα, ωστόσο σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ ο Ταχάρ. Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ένιγκ μπήκε δυναμικά έχοντας την κατοχή της μπάλας απειλώντας πρώτος με τον Φετφατζίδη στο 51’και 52’ χωρίς αποτέλεσμα.
Στο 57’ ο Ρόσα έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου, διότι ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης άνοιξε το σκορ έπειτα από την λανθασμένη αντίδραση του Μπα. Στο 63’ ο Ρόσα κέρδισε φάουλ, ο Ντάουντα ήταν άστοχος . Στο 66’ ο Ντιγκινί απείλησε αλλά ο Κνετ ήταν σε ετοιμότητα.  Όσο περνούσαν τα λεπτά ο Παναιτωλικός έδειχνε ότι ήθελε να πετύχει και δεύτερο γκολ, κάτι που  το κατάφερε ο Ροσα στο 73’ με ωραίο ψηλοκρεμαστό γκολ.

Το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος με τον Παναιτωλικό να παίρνει σπουδαία νικη ανάσα για την δύσκολη συνέχεια.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός: Κνετ, Γιοβανοβιτς, Ταχάρ,Ρόσα,Ντάλσιο,Άλβαρες (Μαλής 80’) ,Κέβιν,Ντάουντα,Τζανακάκης (Μουνιέ 62’), Λιάβας (Μαρσιάλ 88’), Σιέστεντ.

Άρης:Κουέστα,Σόουζα,Δεληζήσης,Λάρσον,Γκάμα (Ντιγκινί 42΄),Φετφατζίδης,Βέλεθ,Κόρχουτ (Νίκο Μαρτίνες 83’)  ,Σάσα,Ντουρμισάι,Μπα(Τονσο 64’).