Ο Ναϊνγκολάν πλήγωσε την Ίντερ

Μετά τις ισοπαλίες με Αταλάντα και Λέτσε, η Ίντερ έκανε νέο στραβοπάτημα, μετά την ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Κάλιαρι, για την 21η αγωνιστική της Serie A. Ο δανεικός στην Κάλιαρι, από την Ίντερ, Ρατζά Ναϊνγκολάν ήταν αυτός που πλήγωσε την ομάδα του Αντόνιο Κόντε. Η Ίντερ στους βρίσκεται στην δεύτερη θέση κα στους 48 βαθμούς, έχοντας παιχνίδι περισσότερο από την πρωτοπόρο Γιουβέντους, που αγωνίζεται κόντρα στην Νάπολι.

Άνετη νίκη με 3-0 πήρε η Βερόνα στην έδρα της, απέναντι στην Λέτσε του Παναγιώτη Ταχτσίδη. Την νίκη πήρε και η Πάρμα στο “Ένιο Ταραντίνι” με 2-0 κόντρα στην Ουντινέζε. Στο μηδέν κόλλησα. Σαμπντόρια και Σασουόλο. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 25′, στο αρχικό σχήμα βρίσκονταν ο Γιώργος Κυριακόπουλος.

Στην 6η θέση ισοβαθμούν Κάλιαρι και Πάρμα, έχοντας από 3; Βαθμούς. Δύο βαθμούς πιο κάτω βρίσκεται η Βερόνα που ανέβηκε στη 9η θέση μετά την νίκη της. Η Ουντινέζε βρίσκεται στην 14η θέση με 24 βαθμούς, ένα βαθμό μόλις πάνω από την Σασουόλο και τέσσερις από την Σαμπντόρια. Στην 17η θέση με 16 βαθμούς η Λέτσε που είναι μια ανάσα από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ίντερ – Κάλιαρι 1-1

Η Κάλιαρι έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι. Στο 9ο λεπτό ο Νάντεζ έκανε μια σέντρα στην περιοχή, ο Τζιοβάνι Σιμεόνε επιχείρησε ένα σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ. Η Ίντερ σκόραρε στο 12′ με τον Μπαρέλα, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ, βρέθηκε στην περιοχή, βρήκε χώρο και έκανε ένα σουτ, με τον τερματοφύλακα της Κάλιαρι να διώχνει σε κόρνερ.

Το γκολ για την Ίντερ ήρθε στο 29ο λεπτό, με τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ. Δέκατο τέρμα του Αργεντίνου στην σεζόν με την φανέλα της Ίντερ. Ο Άσλεϊ Γιανγκ στο πρώτο του παιχνίδι με τη φανέλα της ομάδας του Αντόνιο Κόντε, μοίρασε την ασίστ στον Λαουτάρο. Ο στράικερ των “νετατζούρι” είχε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 στο 42′, αλλά ο Αλέσιο Κράγκνο τον νίκησε σε τετ α τετ.

Παρόλα αυτά, η Ίντερ δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια από το γήπεδό. Για αυτό ευθύνεται ο Ρατζά Ναϊνγκολάν, ο οποίος αγωνίζεται ως δανεικός από τους νερατζούρι στην Κάλιαρι. Συγκεκριμένα, στο 78′ ο Ναϊνγκολάν βρήκε χώρο και σούταρε έξω από την περιοχή. Η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Χαντάνοβιτς.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ίντερ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής, του σκόρερ της, Λαουτάρο Μαρτίνεζ.

Βερόνα – Λέτσε 3-0

Η Βερόνα έδειξε εξαρχής την ανωτερότητα της, έναντι της Λέτσε. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 19ο λεπτό. Ο Βελόσο εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Νταβίντοβιτς πήδηξε ψηλότερα από όλους και με όμορφη κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0). Η Ελλάς Βερόνα πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 34′. Ο Λάζοβιτς πήρε την μπάλα. Έκανε μια κούρσα από τα αριστερά, έβγαλε και τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Πεσίνα να εκ νέου με κεφαλιά έκανε το 2-0. Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο η Λέτσε είχε δοκάρι, μετά από σουτ του Ζαν Μάγερ μέσα από την περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού. Η Βερόνα είχε τον έλεγχο, έριξε την απόδοση της και κράτησε το προβάδισμα έως το τέλος. Η Λέτσε έμεινε με δέκα παίκτες στο 68′. Ο Ντελ Όρκο δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Η Βερόνα στο 87′ πέτυχε το 3-0 με τον Παζίνι να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι.

Πάρμα – Ουντινέζε 2-0

Η Πάρμα στο 19ο λεπτό έκανε το 1-0. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Ουντινέζε, ο Κουλουσέφσκι πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Γκαγλιόλο, που με μονοκόμματο σουτ από πλάγια θέση στην περιοχή σκόραρε. Οι “τζιαλομπλού” στο 34′ έκανα δύο τα τέρματα τους. Ο Σκοζαρέλα πάσαρε για τον Κουλουσέφσκι, εκείνος έκανες τις προσποιήσεις, βρήκε λίγο κενό χώρο και σούταρε. Κακή αντίδραση από τον Μούσο που δεν μπόρεσε να διώξει, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-0. Αυτό ήταν και το 4ο γκολ του νέου μεταγραφικού αποκτήματος της Γιουβέντους, στην σεζόν.

Η Ουντινέζε έδειξε να πατά καλύτερα στην επανάληψη. Ωστόσο, δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι παραπάνω, εκτός από δύο καλές ευκαιρίες του Μαντραγκόρα. Αρχικά στο 71′ ο Ιταλός, πήρε την μπάλα, αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ. Στην επόμενη φάση των φιλοξενούμενων, ο 22χρονος πήρε την μπάλα, έκανε την κούρσα από τον χώρο του κέντρου μέχρι το ύψος της μεγάλης περιοχής και σούταρε. Η μπάλα όμως πέρασε λίγα μόλις εκατοστά, έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Η Ουντινέζε κατάφερε στο 89′ να μειώσει με το Λασανιά. Το τέρμα του Ιταλού επιθετικού όμως δεν μέτρησε και ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Σαμπντόρια – Σασουόλο 0-0

Σε χαμηλό ρυθμό οι δύο ομάδες, με λίγες ευκαιρίες και αρκετά σκληρά μαρκάρισμα. Η Σασουόλο έμεινε με 10 παίκτες μάλιστα από το 26ο λεπτό, μετά από την αποβολή του Φρεντερίκο Πελούσο.

Η Σαμπντόρια είχε δοκάρι στο 53′. Ο Μπόγκα βρήκε χώρο μέσα στην περιοχή και “όπλισε και πυροβόλησε” με την μπάλα, ωστόσο, να μην του κάνει το χατίρι, χτυπώντας στο αριστερό δοκάρι. Ο Λινέτι έχασε σπουδαία ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 70′. Ο εξτρέμ της Σαμπντόρια βρήκε κενό χώρο και δοκίμασε ένα σουτ, με τον Αντρέα Κονσίγκλι να πραγματοποιεί μια εντυπωσιακή επέμβαση.