Νίκη της Μπάγερν με ρεκόρ Λεβαντόφσκι, νίκη και για την Άιντραχτ

Με νίκες για τη Μπάγερν Μονάχου και την Άιντραχτ Φρανκφούρτης ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα κατέκτησε η Μπάγερν Μονάχου. Οι Βαυαροί επικράτησαν με 2-1 της Φράιμπουργκ, φτάνοντας στους 36 βαθμούς (4 περισσότερους από τη δεύτερη Λειψία).

Ιστορικό ήταν αυτό το παιχνίδι για τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος σκόραρε σήμερα πετυχαίνοντας το 21ο φετινό τέρμα του, σπάζοντας το ρεκόρ των 20 γκολ σε πρώτο γύρο του Γκερντ Μίλερ από τη σεζόν 1968-69. Και μάλιστα, υπάρχει ακόμη μια αγωνιστική για την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου.

Στο αγωνιστικό, παρά το γρήγορο γκολ του Πολωνού, η Φράιμπουργκ έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε στο 62’ με τον Πέτερσεν. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Τόμας Μίλερ στο 74’.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης νίκησε με 2-1 τη Σάλκε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Αντρέ Σίλβα στο 28′ και ένα λεπτό μετά οι “μπλε” ισοφάρισαν με τον Μάθιου Χoπ. Ο Λούκα Γιόβιτς έκανε το 2-1 στο 72ο λεπτό, ενώ στο 90’+2′, ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό 3-1.