Νίκη …χάρης τον αντίπαλο Χέντερσον για την Λίβερπουλ

Δύσκολη απόδραση της Λίβερπουλ από το Μπραμάλ Λέιν με τους τρεις βαθμούς απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Το γκολ ήρθε από “δώρο” του Χέντερσον μετά από σουτ “προπόνησης” του Βαϊνάλντουμ στο 70′. Πολλά υποσχόμενη εμφάνιση από τους γηπεδούχους δείχνοντας για ακόμα μία αγωνιστική ότι ήρθαν για να μείνουν.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία του αγώνα ήταν για τους γηπεδούχους στο 21ο λεπτό, με τον Ρόμπινσον να μπαίνει στην περιοχή του Άντριαν, αλλά το σουτ να είναι αρκετά άστοχο.

Ο Σαλάχ βρήκε λίγο χώρο στο 26′ και απείλησε τον Χέντερσον με ένα σουτ, το οποίο πέρασε λίγο έξω.

Η σημαντικότερη ευκαιρία ήρθε στο 34ο λεπτό με τον Βαν Ντάικ να πετάει μια ψηλή μπαλιά πίσω από το κέντρο, βγάζοντας τετ α τετ τον Μανέ, με τον δεύτερο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Ο Ρόμπερτσον πήρε τη μπάλα από ένα διώξιμο στο 36′, λίγο έξω από τη περιοχή, κοντρόλαρε ωραία, αλλά το σουτ δεν ήταν ικανό να απειλήσει τον 22χρονο κίπερ.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης έχασαν την καλύτερη ευκαιρία του αγώνα μέχρι το 42ο λεπτό με τον Μανέ να σημαδεύει το δοκάρι και τον Φιρμίνο να καθυστερεί με εξουδετερωμένο τον Άγγλο τερματοφύλακα.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες χωρίς σκορ, με την ομάδα του Σέφιλντ να κλείνει καλά τους χώρους και να μην αφήνει τους Κόκκινους να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Χέντερσον. Μετά τα μισά του πρώτου μέρους, η Λίβερπουλ βρήκε κάποιους χώρους, τους οποίους δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ.

Στο 53′ από ένα κόρνερ, οι παίκτες του Γουίλντερ απείλησαν μετά από κακή έξοδο του Ισπανού πορτιέρο, αλλά η κεφαλιά πέρασε ψηλά άουτ.

Ακόμα μία ευκαιρία για τους γηπεδούχους με ένα μακρινό σουτ του Νόργουντ, το οποίο έβγαλε σε κόρνερ ο Άντριαν στο 64ο λεπτό.

Διπλή ευκαιρία στο 67′ από την αντεπίθεση της Σέφιλντ, φάσεις που πέρασαν όμως ανεκμετάλλευτες με την ολιγωρία των παικτών της.

Το γκολ ήρθε στο 70ο λεπτό μετά από “δώρο” του νεαρού τερματοφύλακα της Σέφιλντ. Μετά από ένα αδύναμο σουτ του Βαϊνάλντουμ, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του τερματοφύλακα και πέρασε τη γραμμή της εστίας του (0-1).

Στο 72′ ο Σαλάχ επωφελήθηκε του γκολ της ομάδας του, βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, αλλά ο Άγγλος κίπερ μάζεψε τη μπάλα.

Τεράστιο λάθος της άμυνας της Σέφιλντ στο 77ο λεπτό, έβγαλε μόνο του τον Σαλάχ, αλλά εκείνος βρήκε μπροστά του τον Χέντερσον, ο οποίος κατά ένα τρόπο διόρθωσε το λάθος του γκολ που δέχτηκε.

Στο ντεμπούτο του, ο Κλαρκ έχασε σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσει με τάκλιν μετά από σέντρα του Φλεκ στο 84′, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Άντριαν.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (Γουίλντερ): Χέντερσον, Ο’Κόννελ, Έγκαν, Μπάσαμ, Στίβενς, Φλεκ, Νόργουντ (77′ Κλάρκ), Λούντστραμ, Μπάλντοκ, Ρόμπινσον (60′ Μουσσέτ), ΜακΜπέρνι

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άντριαν, Ρόμπερτσον, Βαν Ντάικ, Μάτιπ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Βαϊνάλντουμ, Φαμπίνιο, Χέντερσον (64′ Οριτζί), Μανέ (90+4′ Τσάμπερλειν), Φιρμίνο (88′ Μίλνερ), Σαλάχ