Νίκη “χρυσάφι” δίνει ελπίδες παραμονής στον ΟΦΗ

Μπροστά σε περίπου 5000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο Γεντί Κουλέ και κάτω από καταρρακτώδη βροχή διεξήχθη η αναμέτρηση ανάμεσα σε ΟΦΗ και ΠΑΣ Γιάννινα για την 27η αγωνιστική της Σούπερλιγκ, με τους Κρητικούς να κερδίζουν 1-0 με γκολ του Ρικάρντο Βαζ και να παίρνουν βαθιά ανάσα στη μάχη της παραμονής.

Ο Χάιμε Βέρα παρέταξε την ομάδα του όπως ακριβώς είχαμε γράψει στο pregame της αναμέτρησης. Επέλεξε σύστημα 4-2-3-1 με τον Σωτηρίου κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα από αριστερά οι Κοροβέσης, Γιαννούλης, Μιχόγεβιτς, Μπράουν. Αμυντικά χαφ οι Νάστος, Μεγιάδο. Μπροστά τους ο Νέιρα. Στα φτερά οι Φερέιρα, Βαζ και στην κορυφή ο Γιακουμάκης.

Στον πάγκο έμειναν οι Δερμιτζάκης, Ντίνας, Κουτσιανικούλης, Βουό, Οικονόμου, Παπάζογλου και Σασί. Αρχηγός για τον ΟΦΗ ήταν ο Νάστος

Από την άλλη ο Ηρακλειώτης προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα, Γιάννης Πετράκης παρέταξε τους Ηπειρώτες με σύστημα 3-5-2 με τον Βελλίδη στο κέντρο. Η τριάδα στην άμυνα αποτελούταν από Τζημόπουλο, Σκόνδρα και Μιχαήλ. Στη μεσαία γραμμή ήταν ο Νικολιάς, ο Πάντελιτς και ο Γιάκος. Ο Μπουκουβάλας στην δεξιά πλευρά και ο Σεργκελασβίλι στα αριστερά. Στην επίθεση ήταν ο Αθανασιάδης με τον Κριζμάν.

Στον πάγκο έμειναν οι Περιστερίδης, Αποστολόπουλος, Ευαγγέλου, Μάνος, Παμλίδης, Ξυδάς, Βιδάλ. Ο Μιχαήλ ήταν ο αρχηγός για τους Ηπειρώτες.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Α΄ημίχρονο

Χλιαρά ξεκίνησαν οι δύο ομάδες την αναμέτρηση. Η πρώτη καλή φάση ήταν για τον ΟΦΗ στο 8′ όταν ο Μπράουν σέντραρε, ο Γιακουμάκης έστρωσε στον Βαζ εκείνος σε δεύτερο χρόνο σούταρε όμως ο Βελλίδης μπλόκαρε. Στο 15′ ένα σουτ του Κοροβέση μπόκαρε και πάλι ο Βελλίδης. Ένα λεπτό αργότερα ο Κριζμάν πέρασε τον Μιχόγεβιτς, μπήκε στην περιοχή, προσπάθησε να πέρασει και τον Σωτηρίου όμως έπεσε χωρίς λόγο κι έχασε την ευκαιρία. Στο 17′ σουτ του Βαζ από το ύψος της περιοχής πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ. Ο Κοροβέσης σέντραρε μετά από κόρνερ, οι αμυντικοί του ΠΑΣ έδιωξαν, ο Φερέιρα επανέφερε, ο Βαζ έγινε κάτοχος της μπάλας με ωραίο κοντρόλ, σούταρε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα κάνοντας έτσι 1-0. Το α’ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα φάουλ του Νέιρα να καταλήγει εκτός.

Β’ Ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο με τον ΠΑΣ να προσπαθεί στα πρώτα λεπτά να πάρει μέτρα στο γήπεδο, όμως οι γηπεδούχοι έδειχναν περισσότερο απειλητικοί. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τον ΟΦΗ όταν ο Γιαννούλης έκανε κούρσα από τη μια περιοχή στην άλλη, σέντραρε στον Γιακουμάκη ο οποίος με κεφαλιά αστόχησε. Οι γηπεδούχοι κατέβασαν σημαντικά το ρυθμό στο ματς με αποτέλεσμα οι παίκτες του ΠΑΣ να επιχειρούν να γίνουν πιο απειλητικοί πιέζοντας ψηλά.

Στο 68′ ο Μεγιάδο έκλεψε σε κρίσιμο σημείο, ο Βαζ πήρε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή όμως το γύρισμα του έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ ο Βελλίδης. Τα τελευταία λεπτά κι ενώ η βροχή ήταν πολύ δυνατής έντασης, ο ΠΑΣ προσπαθούσε να βρει χώρους στο γήπεδο ειδικότερα με την είσοδο του Δημήτρη Μάνου. Ωστόσο, ο ΟΦΗ παρέμενε επικίνδυνος αφού το ανέβασμα του ΠΑΣ έδωσε χώρους στους Κρητικούς. Τα τελευταία πέντε λεπτά κύλησαν με τον ΟΦΗ να κερδίζει το ένα κόρνερ μετά το άλλο διατηρώντας τον ΠΑΣ στην άμυνα του. Στο 90+2′ ο ΟΦΗ είχε δοκάρι με σουτ του Βουό.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση με τον ΟΦΗ να πλησιάζει τον ΠΑΣ Γιάννινα στον ένα βαθμό, παίρνοντας βαθιά ανάσα στη μάχη της παραμονής. Οι κρητικοί την επόμενη αγωνιστική παίζουν τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, ενώ  ο ΠΑΣ υποδέχεται τον Αστέρα Τρίπολης

Οι ενδεκάδες:

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Μιχόγεβιτς, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μπράουν, Νάστος, Μεγγιάδο, Νέιρα, Βαζ, Φερέιρα, Γιακουμάκης.

ΠΑΣ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Σκόνδρας, Νικολιάς, Πάντελιτς, Γιάκος, Μπουκουβάλας, Σεργκελασβίλι, Κριζμάν, Αθανασιάδης

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κομίνης με α’ βοηθό τον Μειντανα και β’ βοηθό την Κουρουμπύλια. Τέταρτος ο Ευαγγέλου και ο Τοπούζης ήταν παρατηρητής.