Νίκη δια χειρός Μαυροκεφαλίδη για τον Προμηθέα

Ο Προμηθέας Πάτρας πήρε ένα σημαντικό διπλό στην έδρα της Βενέτσια και παρέμεινε ζωντανός στην υπόθεση “πρόκριση”.

Με εξαιρετική εμφάνιση σε αμυνα και επίθεση ο Προμηθέας νίκη εκτός έδρας την ιταλική Βενέτσια με 52-70, “ανέβηκε” στο 2-2 και στην πρώτη θέση του ομίλου. Οι Ιταλοί έπεσαν στο 2-2 και στην 3η θέση.

Οι Πατρινοί είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη που σκόραρε 9 σερί δικούς του πόντους για να κρατήσει σε απόσταση τους Ιταλούς που κατάφεραν και πλησίασαν στους 9 (48-27) στα μέσα της 4ης περιόδου. Συνολικά μέτρησε 28 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 29 λεπτά παιχνιδιού. Πολύ καλοί ήταν οι Χολ και Κασελάκης με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Για τους γηπεδούχους ο μόνος διψήφιος ήταν ο Σαπέλ με 12 πόντους

Αναλυτικά το παιχνίδι:

Ο Προμηθέας μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 0-4. Η ελληνική ομάδα συνέχισε την καλή της εμφάνιση έχοντας την διαφορά των τεσσάρων πόντων (4-8), όμως η Βενέτσια ισοφάρισε γρήγορα σε 8-8. Η γηπεδούχος ομάδα πήρε κεφάλι στο ματς με το καλάθι του Γκούντελοκ (12-10). Μαυροκεφαλίδης και Χολ σκόραραν για το 12-14 και έδωσαν ξανά το προβάδισμα στην ομάδα της Πάτρας.

Στην δεύτερη περίοδο ο Προμηθέας μεγάλωσε την διαφορά του, με το έμμεσο τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη, με τον Ντέι να μειώνει σε 14-17. Οι Πατρινοί έτρεξαν ένα μικρό σερί 0-4 πριν το διακόψει ο Σαπέλ με λει απ (16-21). Οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν την διαφορά του σκορ σε 18-32. Οι Ιταλοί προσπάθησαν να παραμείνουν κοντά στο σκορ όμως τα τρίποντα των Μαυροκεφαλίδη και Μπάμπ έκαναν το 22-38. Ένα μικρό 5-0 σερί των Ιταλών διακόπηκε από τις βολές του Κασελάκη για το 27-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε στους 17 (28-45) , με το τρίποντο του Χολ. Ο Μπράμος σκόραρε μετά από πολύ ώρα για την ιταλική ομάδα, όμως ο Μπάμπ απάντησε για το 30-47. Η διαφορά έφτασε το +20 με τον Χολ να πετυχαίνει καλάθι για την ελληνική ομάδα, ενώ ο Σαπέλ μείωσε σε 36-54.

Η Βενέτσια έριξε την διαφορά στους 12 με ένα σερί 8-0, με τον Προμηθέα να μην μπορεί να σκοράρει για κρατήσει το υψηλό του προβάδισμα (42-54). Ο Μαυροκεφαλίδης με βολές διεκοψε το σερί των Ιταλών, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν καλάθι με τους Τσερέλα και Ντε Νικόλαο (46-57). Οι βολές του Ντε Νικόλαο έριξαν την διαφορά κάτω από τους 10, με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να σκοράρει ξανά για το 48-59. Ξανά ο Έλληνας φοργουροντ με τρίποντο έκανε το 48-64. Τα καλάθια των Κασελάκη κι Χολ ανεβασαν ξανά την διαφορά στους 20, αλλά ο Ντέι με βολές έκανε το 50-68. Η εύστοχη βολή του Χολ έγραψε το τελικό 52-70.

Δεκάλεπτα: 12-14, 27-41, 36-54, 52-70.

Βενέτσια (Ντε Ραφαέλε): Ούντανο 6 (7 ριμπάουντ), Στόουν (0/3 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράμος 6 (3/6 σουτ), Ντέι 7 (2/9 σουτ), Φιλόι 3 (1), Βίντμαρ 2, Γκάουντλοκ 2 (1/5 σουτ), Τσάπελ 12 (6/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Ματσόλα, Τσερέλα 2, Γουάτ 8 (10 ριμπάουντ, 3 λάθη).

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Χολ 16 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 9 ασίστ), Μπαμπ 8 (2/6 τρίποντα), Λίποβι (0/6 σουτ), Αγραβάνης 3 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μαυροκεφαλίδης 28 (6/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Κασελάκης 15 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μάντζαρης (0/3 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κατσίβελης (4 ριμπάουντ), Τζόουνς.