Νίκη για Σεντ Ετιέν και Ντιζόν-Ήττα έκπληξη για τη Μονπελιέ

Η Ντιζόν νίκησε τη Λιμονεστ, όπως και η Σεντ Ετιέν τη Μονακό. Η Ρεν με 4-5 κέρδισε την Ανζέ στην έδρα της. Η Μονπελιέ αποκλείστηκε από τη Μπέλφορτ στον γύρο των «16» του Κυπέλλου Γαλλίας.

Μονακό-Σεντ Ετιέν

Τη νίκη με 1-0 πήρε η Σεντ Ετιέν απέναντι στη Μονακό και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης.

Μόλις στο 24ο λεπτό ο Μπουανγκά πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Λιμονέ-Ντιζόν

Νωρίτερα, νικήτρια με 2-1 αναδείχθηκε η Ντιζόν κόντρα στη Λιμονέ στην έδρα της δεύτερης.

Ο Μπουζιτ στο 49ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Κάντις, ο οποίος έφερε το ματς ίσα και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Εκεί, στο 120’ ο Μαβιντίντι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2 και χάρισε έτσι τη νίκη-πρόκριση στη Ντιζόν.

Ανζέ-Ρεν

Η Ρεν επικράτησε απέναντι στην Ανζέ, σε ένα ματς όπου τα γκολ «έπεφταν»… βροχή, αφού η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με 4-5.

Το σκορ της αναμέτρησης το άνοιξε για τη Ρεν στο 37’ ο Λεα Σιλικι και πέντε λεπτά αργότερα ο Νιανγκ έκανε το 0-2.

Ο Τιουμπ στο 52’ μείωσε σε 1-2 και εννέα λεπτά αργότερα, με εύστοχο πέναλτι, ο Νιανγκ έγραψε το 1-3. Μέσα σε τέσσερα λεπτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα (85’ Τιουμπ, 89’ Μπαοκέν).

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί ο Γκμποχο στο 101’ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και στο 106’ ο Περέιρα Λαγκε έκανε το 4-4. Το τελικό 4-5 το διαμόρφωσε στο 110ο λεπτό ο Γκελιν.

Μπέλφορτ-Μονπελιέ

Την ίδια ώρα, η Μονπελιέ ηττήθηκε από τη Μπέλφορτ, ομάδα τέταρτης κατηγορίας της Γαλλίας και αποκλείστηκε.

Η κανονική αναμέτρηση έληξε ισόπαλη με 0-0 και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση και στη συνέχεια στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί η Μπέλφορτ νίκησε με 5-4 και πήρε την πρόκριση.