Νίκη της Ντόρτμουντ με απίστευτο Χάαλαντ, έπεσε δύο θέσεις η Λειψία

Με τον Χάαλαντ να σκοράρει τέσσερα γκολ, η Ντόρτμουντ πέρασε σαν “σίφουνας” από το Βερολίνο. Έχασε βαθμούς στη Φρανκφούρτη η Λειψία

Ο ασταμάτητος Χάαλαντ και η παρέα του κέρδισαν τη Χέρτα με σκορ 2-5 στο Βερολίνο, για την 8η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Ο Νορβηγός “χτύπησε” ξανά πετυχαίνοντας 4 γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι κιτρινόμαυροι ήταν πίσω στο σκορ, όμως ο Χάαλαντ φρόντισε να πετύχει δύο γκολ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, έπειτα από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, φέρνοντας το ματς τούμπα.

Ο Νορβηγός πέτυχε άλλα δύο γκολ, ενώ ένα εκ των 5 τερμάτων σημείωσε ο Γκερέιρο. Τα δύο γκολ της Χέρτα τα πέτυχε ο Κούνια.

Η Χέρτα Βερολίνου έκανε την πρώτη φάση στο παιχνίδι μόλις στο 7′ λεπτό. Ένα δυνατό σουτ του Λουκεμπακιό, έξω από την περιοχή, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 33′ λεπτό, έπειτα από δυνατό σουτ του Κούνια. Η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα του Μπούρκι.

Το πρώτο ημίχρονο δεν προσέφερε πολλά παραπάνω σε δράση, σε αντίθεση με το δεύτερο που σημειώθηκαν άλλα έξι γκολ.

Μόλις ένα λεπτό μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Χάαλαντ ισοφάρισε για τη Ντόρτμουντ, με έξοχο χαμηλό σουτ στην αριστερή γωνία.

Τρία λεπτά μετά ο Νορβηγός χτύπησε ξανά και έφερε τούμπα το ματς. Ο Χάαλαντ βρήκε λίγο χώρο από την άκρη της περιοχής και σούταρε σημαδεύοντας στη δεξιά γωνία του Σβορόφ, με τον πορτιέρο των γηπεδούχων να μην μπορεί να αντιδράσει.

Στο 62′ λεπτό ο Χάαλαντ έκανε χατ τρικ. Με πολύ δυνατό σουτ στο κέντρο της εστίας μέσα από την περιοχή, κέρδισε για άλλη μια φορά τον Σβορόφ και έκανε το 1-3.

Οκτώ λεπτά μετά ήταν σειρά του Γκερέιρο να χτυπήσει. Ο Πορτογάλος πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και έκανε το 1-4 πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα στην Μπουντεσλίγκα για την φετινή σεζόν.

Στο 78′ λεπτό η Χέρτα κέρδισε πέναλτι το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Ματέους Κούνια. Ο Βραζιλιάνος ευστόχησε και μείωσε σε 2-4 για την ομάδα του.

Μόλις ένα λεπτό μετά ο Χάαλαντ πέτυχε το τέταρτο προσωπικό του τέρμα. Ο Νορβηγός σταρ της Ντόρτμουντ με δυνατό σουτ κέρδισε για τέταρτη φορά τον Σβόροφ κάνοντας το τελικό 2-5.

Σκόρερ : 33’+78′ Κούνια, 47’+49’+62’+79′ Χόλαντ, 70′ Γκερέρο

Κίτρινες : 10′ Γκερέρο, 61′ Κούνια

Χέρτα Βερολίνου (Λαμπάντια) : (), Πέκαρικ (85′ Μίτελσταντ), Μπογιάτα, Αλντερέτε, Πλάτενχαρτ (85′ Ζίφουικ), Νταρίντα (76′ Λόουεν), Σταρκ, Γκεντουζί, Κούνια, Λουκεμπακιό (76′ Λέκι), Πιατέκ (75′ Νγκανκάμ)

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Φαβρ) : Μπούρκι, Ακαντζί, Χούμελς, Τσαν (76′ Πίστσεκ), Γκερέιρο (85′ Σούλτς), Νταχούντ (62′ Μπέλινγκχαμ), Βίτσελ, Μουνιέρ, Μπραντ, Χόλαντ (85′ Μουκοκό), Ρόις (77′ Ρέινα)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Λειψία 1-1

Ισόπαλες με σκορ 1-1 ήρθαν η Άιντραχτ με την Λειψία, για την 8η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Η Άιντραχτ Φρανκούρτης στάθηκε εμπόδιο στην Λειψία στερώντας της δύο πολύτιμους βαθμούς. Η Λειψία που πριν τον αγώνα ήταν δεύτερη στην βαθμολογία, βρέθηκε στην 4η θέση έπειτα από τις νίκες της Ντόρτμουντ και της Λεβερκούζεν.

Στο 43′ λεπτό οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με γκολ του Μπάρκοκ, ο οποίος έπιασε ένα καλό σουτ, έπειτα από σέντρα του Ντικά.

Στο 57′ λεπτό ο Ανχελίνο έκανε μια ωραία σέντρα μέσα στην περιοχή και ο Πούλσεν ήταν στο κατάλληλο σημείο για να κάνει με δυνατό σουτ το 1-1 .

Και οι δύο ομάδες δημιούργησαν κλασικές ευκαιρίες να αλλάξουν το σκορ, όπως το τετατετ του Σίλβα για την Άιντραχτ στο 78′ λεπτό ή το σουτ του Πούλσεν που απέκρουσε υποδειγματικά ο Τραπ στο 88′ λεπτό, όμως το σκορ παρέμεινε 1-1 μέχρι την λήξη του αγώνα.

Σκόρερ : 43′ Μπάρκοκ, 57′ Πούλσεν

Κίτρινες : 9′ Νκουκού, 45′ Όλμο, 48′ Ντούρμ, 59′ Σο, 83′ Άμπραχαμ