Serie A: Καθάρισε με Ρονάλντο η Γιουβέντους, νέα απώλεια για την Αταλάντα

Εύκολη νίκη με δύο γκολ Ρονάλντο για τη Γιουβέντους, «έσπασαν» τα δοκάρια Σπέτσια και Αταλάντα, «αθόρυβο διπλό» για Λάτσιο.

Η Γιουβέντους πήρε την εντός έδρας νίκη με 2-0 κόντρα στην Κάλιαρι, για την 8η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε και τα δύο τέρματα των «Μπιανκονέρι» και τους έδωσε την τετάρτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Η Γιούβε βρίσκεται στη 2η θέση με 16 βαθμούς, ενώ η Κάλιαρι στην 11η με 10 βαθμούς.

Αξιοσημείωτο είναι ότι ο τερματοφύλακας την Γιουβέντους, Τζιανλουίτζι Μπουφόν πριν από 25 χρόνια (και δύο μέρες πλέον) έκανε ντεμπούτο στην Serie A, με την φανέλα της Πάρμα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Γιουβέντους ήταν το αφεντικό του αγώνα, σε όλη την διάρκεια. Ο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό, όταν μετά από πάσα του Μοράτα, ο Πορτογάλος βρέθηκε στο αριστερό άκρο της περιοχής, πέρασε δύο αντιπάλους και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο CR7 μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα (42′) σκόραρε και πάλι με σουτ εντός της μικρής περιοχής, μετά εκτέλεση κόρνερ του Κουαδράδο και κεφαλιά-πάσα του Ντεμιράλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πίρλο έκανε διαχείριση του υπέρ της σκορ, με τους γηπεδούχους να χάνουν ευκαιρίες για ένα τρίτο τέρμα. Η Κάλιαρι βρήκε ένα γκολ, ωστόσο μετά από χρήση του VAR, ακυρώθηκε ορθά για οφσάιντ.

Η Αταλάντα δεν είναι στα καλύτερα της και αυτό φάνηκε και κόντρα στην Σπέτσια, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0. Από ένα δοκάρι για τους δύο συλλόγους, με τον Ντιέγκο Φαρίας στο 2′ για τους γηπεδούχους και τον Ζαπάτα στο 40′ για τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Γκασπερίνι είχε τις ευκαιρίες για να πάρει το ματς, με την μεγαλύτερη αυτή του Πάσαλιτς στο 88′, όταν και βρέθηκε τετ α τετ με τον Προβεντέλ, με τον δεύτερο να τον σταματά.

Το καθήκον της έκανε η Λάτσιο, που επικράτησε με 2-0 της Κροτόνε, εκτός έδρας και βρίσκεται στο -3 από την κορυφή και τους 14 βαθμούς. Ουραγός της βαθμολογίας παραμένει η Κροτόνε με 2 βαθμούς, στην μάχη για την παραμονή στην κατηγορία. Τα τέρματα της ομάδας του Ιντζάγκι πέτυχαν οι Ιμόμπιλε και Κορέα, στο 21′ και 58′ αντίστοιχα.