Νίκη για Αλ-Αχλί, βλέπει Ρεάλ Μαδρίτης

Η Αλ-Αχλί θα συναντήσει τη Ρεάλ Μαδρίτης αφού επικράτησε με 1-0 την Σιάτλ  Σάουντερς.

Η Αλ-Αχλί θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης στους ημιτελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων έπειτα από έναν σκληρό αγώνα πήρε την νίκη με 1-0 επί της Σιάτλ Σάουντερς.

Οι Αιγύπτιοι χρειάστηκαν την προσπάθεια του Μοχάμεντ Αφσά στο 88’ να χαρίσει την νίκη ,καθώς οι Αμερικανοί ήταν αρκετά καλοί και αποσιωπούσαν τις επιθετικές ευκαιρίες. Ωστόσο στην φάση του γκολ απέτυχαν να καθαρίσουν σωστά, επέτρεψαν στον αστέρα της Αχλί να σημειώσει το μοναδικό γκολ.

Από την πλευρά τους οι Σάουντερς είχαν καλή απόδοση σε όλη τη διάρκεια, αλλά δεν μπόρεσαν να κερδίσουν.

Νωρίτερα, η Αλ Χιλάλ νίκησε με σκορ 2-1 (5-3 στα πέναλτι) την Ουιντάντ, με τις δυο ομάδες μάλιστα να παίζουν με 10 παίκτες στις καθυστερήσεις. Για τους γηπεδούχους άνοιξε το σκορ ο Ελ Αμλούντ στο 52’, ο Κανό στο 90+4’ έφερε στα ίσα το ματς από τα 11 βήματα. Τρία λεπτά νωρίτερα ο Γιαμπράν αντίκρισε την 2η κίτρινη και αποβλήθηκε.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί δεν υπήρχε νικητής, ο Κανό αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε, με τις δυο ομάδες να παίζουν ξανά με αριθμητική ισορροπία. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου εκεί κρίθηκε το αποτέλεσμα, με την Αλ Χιλάλ να επικρατεί 5-3 (2-1) και να φεύγει για να συναντήσει τη Φλαμένγκο στα ημιτελικά της διοργάνωσης.