Νίκη για Λιλ και Μαρσέιγ

«Βροχή» έπεσαν τα γκολ στην αναμέτρηση της Μπορντό με τη Νιμ, αλλά και στον αγώνα ανάμεσα στη Μπρεστ και το Στρασβούργο. Η Λιλ νίκησε τη Λυών, όπως και η Μαρσέιγ κόντρα στην Ανζέ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Λυών-Λιλ

Τη νίκη κόντρα στη Λυών πήρε η Λιλ με 1-0, στην έδρα της πρώτης. Με τους βαθμούς που κέρδισε η Λιλ έφτασε τους 25 και ανέβηκε στην 4η θέση του γαλλικού πρωταθλήματος, ενώ η Λυών είναι 8η με 22 βαθμούς.

Ο Ικονέ στο 68ο λεπτό πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Μπορντό-Νιμ

Η Μπορντό επικράτησε εύκολα επί της Νιμ με 6-0. Με 26 βαθμούς η Μπορντό βρίσκεται στην 3η θέση του γαλλικού πρωταθληματος, πίσω από τη Μαρσέιγ, ενώ η Νιμ είναι 19η με μόλις 12 βαθμούς.

Ο Μάτζα στο 24’ άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους και δεκατρία λεπτά αργότερα σκόραρε ξανά. Ο ίδιος στο 53’ έστειλε ξανά τη μπάλα στην εστία του Μπερναρντονι, πετυχαίνοντας χατ-τρικ και μόλις πέντε λεπτά αργότερα, ο Ντε Πρεβιλ εγραψε το 4-0.

Στο 76ο λεπτό ο Οτάβιο σκόραρε και έντεκα λεπτά αργότερα ήρθε να διαμορφώσει το τελικό 6-0 για τους γηπεδούχους.

Μπρεστ-Στρασβούργο

Μια εύκολη νίκη πήρε και η Μπρεστ απέναντι στο Στρασβούργο με 5-0. Με 21 βαθμούς η Μπρεστ είναι 12η με 21 βαθμούς, ενώ τρεις θέσεις πιο χαμηλά βρίσκεται στο Στρασβούργο με 18 βαθμούς.

Ο Μεντι στο 20ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρωτου ημιχρόνου ο Μπατοκιο σκόραρε και πέτυχε το 2-0.

Ο ίδιος βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα άλλες δυο φορές στην επανάληψη (53’, 75’), σημειώνοντας χατ-τρικ. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με εύστοχο πέναλτι, ο Ν’ Γκομα ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Ανζέ-Μαρσέιγ

Νικήτρια αναδείχθηκε η Μαρσέιγ με 2-0 κόντρα στην Ανζέ, στην έδρα της δεύτερης.

Σταθερά δεύτερη μένει η Μαρσέιγ με 31 βαθμούς και με μόλις δυο βαθμούς λιγότερους από την Παρί Σεν Ζερμέν. Δυο θέσεις πιο κάτω ακολουθεί η Ανζέ με 24 βαθμους.

Μόλις στο 17ο λεπτό ο Σανσόν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για τη Μαρσέιγ και στο 41’ με εύστοχο πέναλτι, ο Παγιέ έγραψε το τελικό 0-2.