Ξεκίνησε όπως έπρεπε το “διαβολομήνα” η Σίτυ, με δέκα παίκτες νίκησε η Πάλας

Για την 15η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτυ επέστρεψε στις επιτυχίες κόντρα στη Μπέρνλι, ενώ η Κρίσταλ Πάλας νίκησε, έστω και δύσκολα, εντός έδρας την Μπόρνμουθ.

Μπέρνλι-Μάντσεστερ Σίτυ 1-4

Επέστρεψε για τα καλά στις επιτυχείς εμφανίσεις, περνώντας άνετα από το Τερφ Μουρ, νικώντας την Μπέρνλι με 4-1.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Το 45λεπτο κύλησε ομαλά για τους παίκτες του Γκουαρντιόλα, έχοντας τον πλήρη έλεγχο, και ειδικά μετά το 30′ δύσκολα έχαναν ακόμα και τη μπάλα από τα πόδια τους.

Ο Αντζελίνο με τη βοήθεια του Ζεσούς, άνοιξε το σκορ στο 6′, αλλά σωστά ακυρώθηκε για οφσάιντ. Ο Ντε Μπρόινε βρήκε από το κόρνερ τον Ισπανό μπακ, αυτός σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Ζεσούς και κατέληξε στα δίχτυα. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός, όμως δεν καλυπτόταν.

Εν τέλει στο 24′ ο Ζεσούς έστειλε τη μπάλα στην εστία του Πόουπ νόμιμα. Με αριστουργηματικό τρόπο και με ένα πλασέ που άγγιξε το τέλειο, έδωσε προβάδισμα στους “Πολίτες” (0-1).

Η Σίτυ “καθάρισε” το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος πετυχαίνοντας τρία ακόμα γκολ και ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 4-1. Σε κανένα σημείο του ημιχρόνου δεν απειλήθηκαν και με μεγάλη άνεση, πήραν το τρίποντο.

Με την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου, ο Ζεσούς διπλασίασε όχι μόνο τα προσωπικά του γκολ, αλλά και το προβάδισμα της ομάδας του στο 50′. Ο Μπερνάρντο Σίλβα σέντραρε, ο Βραζιλιάνος πρόλαβε τον Μπάρντσλεϊ και με προβολή, σκόραρε (0-2).
Ο Ρόντρι, με μια “φωτοβολίδα”, κλείδωσε το τρίποντο της νίκης στο 68′. Η μπάλα ήρθε σε αυτόν μετά από αρκετές κόντρες, πολλά φάλτσα και με το εξωτερικό, “κεραυνοβόλησε” την εστία του Πόουπ (0-3).

Ο Μάχρεζ έβαλε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ και έδωσε συνέχεια στο “πάρτι”. Ο Μπερνάντο Σίλβα τον βρήκε και αυτός την έστειλε στα δίχτυα του Πόουπ (0-4).

Ο Μπρέιντι πρόλαβε τους πάντες στο 89΄ για να πετύχει το γκολ της τιμής. Η μπάλα πέρασε παράλληλα από το τέρμα του Έντερσον, ο Μπρέιντι είδε να του “στρώνεται” και πλάσαρε εύστοχα (1-4).

Κίτρινες: Μπ. Σίλβα (15΄), Χέντρικ (85΄)

Μπέρνλι (Ντάις): Πόουπ, Πίτερς, Μι, Ταρκόφσκι, Μπάρντσλεϊ, Ντρίνκγουοτερ (59΄ Μπαρνς), Χέντρικ, Κορκ, ΜακΝίλ (75΄ Μπράντι), Λένον, Γουντ (59΄ Ροντρίγκεζ)

Μάντσεστερ Σίτυ (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Αντζελίνο, Οταμέντι, Φερναντίνιο, Γουόλκερ, Ντε Μπρόινε (80΄ Φόντεν), Ρόντρι, Ντ. Σίλβα, Στέρλινγκ (72΄ Μάχρεζ), Ζεσούς, Μπ. Σίλβα

Κρίσταλ Πάλας-Μπόρνμουθ 1-0

Η Κρίσταλ Πάλας νίκησε με 1-0 την Μπόρνμουθ, ενώ αγωνίστηκε για 70 λεπτά με παίκτη λιγότερο. Το πλεονέκτημα των φιλοξενούμενων αποτυπωνόταν μόνο στην κατοχή, καθώς σε όλους τους άλλους τομείς, υπερίσχυσε η Πάλας.

Το πρώτο μέρος βρήκε τις δύο ομάδες χωρίς σκορ. Παρόλα αυτά, οι “Αετοί” ήταν πολύ ανώτεροι. Αγωνίστηκαν για πάνω από είκοσι λεπτά με παίκτη λιγότερο και μάλιστα αμυντικό, αλλά δεν απειλήθηκαν. Ένα ημίχρονο πάντως με ελάχιστες ευκαιρίες, αλλά με αρκετή τακτική.

Απευθείας κόκκινη αντίκρισε στο 20′ ο Σακχό. Ο Γάλλος στόπερ έπαιξε πολύ επικίνδυνα στο μαρκάρισμα του πάνω στον Σμιθ και δικαιολόγησε την απόφαση του διαιτητή, ασχέτως αν βρήκε μπάλα πρώτα. Σε οκτώ λεπτά, κατάφεραν οι γηπεδούχοι να χάσουν και δεύτερο αμυντικό, αυτή τη φορά τον Βαν Άανχολτ με τραυματισμό.

Στο δεύτερο μέρος, οι ποδοσφαιριστές του Χόντγκσον αρκέστηκαν σε πιο παθητικό ρόλο, φέρνοντας όμως το γκολ της νίκης. Τα “Κεράσια” είχαν εξωπραγματικό ποσοστό κατοχής στο δεύτερο ημίχρονο (79%), χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Κόντρα στο αριθμητικό μειονέκτημα, η Πάλας προηγήθηκε στο 76΄ με τον Σλουπ. Ο Γκανέζος μπακ τα έκανε όλα μόνος του. Πέρασε το κέντρο με τη μπάλα στα πόδια, μπήκε στη περιοχή και με ένα σουτ που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Ράμσντεϊλ, άνοιξε το σκορ (1-0).

Κίτρινες: Σολάνκε (64΄), Λέρμα (68΄), Μιλιβόγεβιτς (71΄), ΜακΚάρθι (72΄), Μπίλινγκ (78΄), ΜακΆρθουρ (85΄)

Κρίσταλ Πάλας (Χόντγκσον): Γκουαΐτα, Βαν Άανχολτ (29΄ Σλουπ), Σακχό, Τόμκινς, Κέλι, ΜακΆρθουρ, Μιλιβόγεβιτς, Κουγιατέ, Ζαχά, Τάουνσεντ (46΄ ΜακΚάρθι), Αγιού

Μπόρνμουθ (Χάου): Ράμσντεϊλ, Ρίκο (65΄ Φράνσις), Άκε, Μέρφαμ, Σμιθ, Γκροένεβελντ (64΄ Φρέιζερ), Λέρμα, Μπίλινγκ (82΄ Κουκ), Χ. Γουίλσον, Κ. Γουίλσον, Σολάνκε