Champions League: Νίκη για τη Μάλμε, παραμένει “ζωντανή” η Ρέιντζερς

Πιθανότητες ανατροπής στη ρεβάνς έχει η Ρέιντζερς που ηττήθηκε από τη Μάλμε. Νίκες πρόκρισης για Μονακό και Αϊντχόφεν.

Η Μάλμε πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα playoffs του Champions League ύστερα από τη νίκη με 2-1 επί της Ρέιντζερς, που μείωσε στις καθυστερήσεις και έμεινε “ζωντανή”, αφού έχουν αρκετές πιθανότητες ανατροπής στη ρεβάνς του “Άιμπροξ”, για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League. Ο νικητής του ζευγαριού αντιμετωπίζει τον νικητή του Ολυμπιακός – Λουντογκόρετς.

Οι Σουηδοί βρήκαν δύο γρήγορα γκολ με την έναρξη του 2ου μέρους, εκμεταλλευόμενοι λάθη της άμυνας των φιλοξενουμένων. Οι Σόρεν Ρικς και Βέλκο Μπιρμάντσεβιτς σημείωσαν από ένα γκολ και έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως το πείσμα των φιλοξενουμένων δικαιώθηκε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Στίβεν Ντέιβις διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Προβάδισμα πρόκρισης πέτυχε και η Μονακό κόντρα στην Σπάρτα Πράγας καθώς επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας. Οι Τσουαμενί και Βόλαντ ήταν οι σκόρερ της αναμέτρησης πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο αντίστοιχα.

Ένα ημίχρονο και συγκεκριμένα 32’ λεπτά ήταν αρκετά για την Αϊντχόφεν να επικράτησε της Μιντιλαντ με 3-0 και να μενει ζωντανή στην μάχη της πρόκρισης για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League. Ο Μαντουεκέ άνοιξε το σκορ μόλις στο 19’ λεπτό, ο Γκέτσε διπλασίασε τα τέρματα (29’), ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Χάκπο σημείωσε το 3-0.

Η Γκενκ πήρε το προβάδισμα κόντρα στην Σαχτάρ Ντόνετσκ όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να επικρατήσουν με 2-1. Ο Ομουάτσου άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 39’ όμως οι Τετέ με πέναλτι και ο Πάτρικ στο 81’ έφεραν… τούμπα το ματς και έθεσαν γερές βάσεις πρόκρισης.

Ισόπαλες με 1-1 έμειναν Κλούζ και Γιουνγκ Μπόις, όπως και Ερυθρός Αστέρας με Σέριφ Τιρασπόλ.