ΠΑΟΚ: Έχασε από τη Μποέμιανς, αλλά ελπίζει στην Τούμπα

Ανέτοιμος ο ΠΑΟΚ στον πρώτο αγώνα με τη Μποέμιανς, όπου δέχτηκε την ήττα και ελπίζει στην πρόκριση στη ρεβάνς της Τούμπας

O ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 2-1 από τη Μποέμιανς στο στάδιο Αβίβα, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για το Europa Conference League.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης γενικά δεν ικανοποίησε, μόνο στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να βελτιώσει την αγωνιστική του εικόνα. Ο «Δικέφαλος του βορρά» πέτυχε ένα γκολ με ωραία κεφαλιά του Νέλσον Ολιβέιρα, επιθυμώντας να ξαναμπεί στο παιχνίδι, δεν μπόρεσε όμως να ισοφαρίσει, παρόλο που είχε την ευκαιρία στο τέλος του παιχνιδιού με τον Σφιντέρσκι. Τα δύο τέρματα των Ιρλανδών πέτυχε ο Κουτ στο 24′ και ο 52′.

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν με διάθεση το πρώτο επίσημο φετινό τους παιχνίδι αλλά πολύ γρήγορα βρέθηκαν απέναντι σε μία αποφασιστική ομάδα η οποία γνώριζε τι ήθελε μέσα στον αγωνιστικό χώρο και πολύ νωρίς στο 24′ προηγήθηκε με γκολ του Άλιστερ Κουτ με κοντινό εύστοχο πλασέ από το κέντρο της εστίας.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έχει ελάχιστες αξιόλογες στιγμές μία από αυτές στο 3ο λεπτό με χαμένη ευκαιρία από τον Αντριγια Ζίβκοβιτς που δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά.

Στην επανάληψη στο 52′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής των Ιρλανδών με ένα εξαιρετικό δυνατό σουτ από μακριά, παραβίασε για δεύτερη φορά την εστία του Πασχαλάκη, ο οποίος δεν είχε ορατότητα και δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει το μακρινό αυτό σουτ.

Στο 54′ ένα δυνατό μακρινό σουτ του Βιεϊρίνια εξουδετέρωσε δύσκολα σε κόρνερ ο Τάλμποτ και αυτή ήταν μία από τις λιγοστές αξιόλογες στιγμές για τον ΠΑΟΚ του δεύτερου μέρους μέχρι το γκολ που σημείωσε.

Ο ΠΑΟΚ ξαναμπήκε στο παιχνίδι με υπέροχο γκολ του Νέλσον Ολιβέιρα στο 78′ μετά από ασίστ του Μουργκ, σε μία φάση που ξεκίνησε από τον Κούρτιτς.

Στο 90′ ο ΠΑΟΚ πλησίασε στην ισοφάριση αλλά το δυνατό αριστερό βολέ του Κάρολ Σβιντέρσκι απέκρουσε ο Ιρλανδός τερματοφύλακας σε κόρνερ.

Κίτρινες: Τάλμποτ, Μπρέσλιν- Τζόλης Ολιβέιρα

Μποέμιανς (Κιθ Λονγκ): Τάλμπατ – Λάιονς, Κρόνγουολ (82′ Φίνερτι), Σ. Κέλι, Μπρέσλιν – Κόουτ (87′ Γουόρντ), Ντεβόι (76′ Λέβινγκστον), Μπάκλεϊ, Μπαρτ (88′ Γουίλσον) – Τζ. Κέλι, Τίρνι.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Εσίτι (63′ Κούρτιτς), Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς (69′ Μουργκ), Καγκάβα (63′ Μπίσεσβαρ), Ελ Καντουρί (62′ Τζόλης) – Ολιβέιρα (82′ Σφιντέρσκι).