Νίκη για Σεντ Ετιέν απέναντι στη Μαρσέιγ

H Σεντ Ετιέν πήρε σπουδαίο “διπλό” στην έδρα της Μαρσέιγ, για την τρίτη αγωνιστική της Ligue 1.

Με σκόρερ τους Χαμούμα και Μπουανγκά, η Σεντ Ετιέν κατόρθωσε να πάρει το τρίποντο με 0-2 επί της Μαρσέιγ μέσα στο Βελοντρόμ.

Από την άλλη η μεγάλη πίεση που άσκησε η Μαρσέιγ δεν μετουσιώθηκε σε γκολ και έτσι υποχρεώθηκε στην πρώτη της ήττα στην χρονιά. Με την νίκη αυτή, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ενώ αντίθετα οι γηπεδούχοι έπεσαν στην όγδοη.

Λίγες ήταν οι ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, όμως μια από αυτές, κατέληξε σε γκολ. Ο Χαμούρα υποδέχτηκε εξαιρετικά την σέντρα του Μακόν, στο 6′ και το σουτ του στην κίνηση κατέληξε στα δίχτυα του Μανταντά. Τρια λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι υποχρεώθηκαν σε αλλαγή, αφού ο Ντεμπουσί τραυματίστηκε και παραχώρησε τη θέση του στον Μουεφέκ.

Στο δεύτερο μέρος η Μαρσέιγ πίεσε για τα καλά, με την μεγάλη ευκαιρία να έρχεται στο 55′, αλλά το σουτ του Καμαρά να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Και μπορεί οι γηπεδούχοι να ζόρισαν αρκετά την Σεντ Ετιέν, εκείνη όμως “τελείωσε” ουσιαστικά το παιχνίδι στο 75′. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα και ο Μπουανγκά πλάσαρε για το 0-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Μαρσέιγ: Μανταντά, Σακάι (Ρότσια 79′), Γκονζάλες, Τσαλέτα-Τσαρ, Μπαλέρντι (Σαρ 46′), Ρονζιέρ (Στρούμαν 78′), Καμαρά, Σάνσον, Τοβάν, Λόπεζ (Ακέ 46′), Παγιέ

Σεντ Ετιέν: Μουλίν, Ντεμπουσί (Μουεφέκ 9′), Φοφάνα, Κολοτζιέτακ, Μακόν, Μπουανγκά, Νεγιού (Ντουάιτ 71′), Καμαρά, Αουσίς (Νορδίν 46′), Αμπί (Σισοκό 71′), Χαμούμα (Γιουσούφ 58′)