Γιώργος Σίμος: Αισθανόμαστε στεναχώρια, αλλά οι παίκτες έδωσαν ότι είχαν

Ο τεχνικός του ΟΦΗ, Γιώργος Σίμος στάθηκε στον παράγοντα «λεπτομέρειες» και ότι εκεί κρίθηκε το ματς με τον Απόλλωνα Λεμεσού.

Στη συνέντευξη τύπου που ακολούθησε μετά από την εντός έδρας ήττα με 0-1 και τον «πικρό» αποκλεισμό του ΟΦΗ από τον Απόλλωνα Λεμεσού και συνάμα από την συνέχεια του Europa League, ο προπονητής της κρητικής ομάδας Γιώργος Σίμος όπως ανέφερε, θεωρεί πως το ματς του «Γεντί Κουλέ» κρίθηκε στις «λεπτομέρειες».

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε:

«Μετά από τόσα χρόνια περιμέναμε αυτόν τον αγώνα, ένας αγώνας για το Europa League. Υπάρχει λογική και ανθρώπινη στενοχώρια, θέλαμε να προχωρήσουμε και παίξαμε κόντρα σε έναν πολύ καλό αντίπαλο σε παιχνίδι με υψηλό τέμπο. Οι παίκτες έδωσαν ότι είχαν και δεν είχαν, το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες, εμείς δεν κάναμε γκολ την φάση εν αντιθέσει με τον Απόλλωνα που το πέτυχε. Περήφανος που μετά από 20 χρόνια δώσαμε αυτόν τον αγώνα και από την άλλη είμαι στενοχωρημένος γιατί γνωρίζαμε πόσο θέλαμε την πρόκριση. Από την άλλη επιστρέφουμε στο πρωτάθλημα γιατί γνωρίζουμε πόσο πολύ θέλουμε να επιστρέψουμε στην διοργάνωση. Μιλάμε για δύο τελείως διαφορετικά παιχνίδια.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε καλύτερα διαστήματα για να προηγηθούμε, ο Απόλλωνας έχει την εμπειρία να διαχειριστεί το ματς. Για την εποχή αυτό το τέμπο ήταν αρκετά δύσκολο, ο Απόλλωνας ήταν πιο έτοιμος και αυτό όμως δεν αποτελεί δικαιολογία. Έγινε μεγάλη προσπάθεια και αυτό κρατάω. Σίγουρα θέλουμε να το βελτιώσουμε, αυτό είναι μέρος της δουλειάς μας. Θέλουμε να ξεχάσουμε τον αποκλεισμό και από αύριο πρέπει να επικεντρωθούμε στο παιχνίδι με την Λαμία. Δεν πιστεύω να περίμενε κανένας ότι θα μπούμε και θα κυριαρχήσουμε στο παιχνίδι.

Ο Απόλλωνας είχε τις στιγμές του, εμείς τις δικές μας και έκανε γκολ την φάση που είχε. Ξέρουμε πως θα πάει η ομάδα όλη την χρονιά, αυτό το παίρνω από το κλίμα στα αποδυτήρια και είμαστε αισιόδοξοι για την συνέχεια. Σταθήκαμε αρκετά καλά απέναντι σε αυτόν τον αντίπαλο. Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά σε αυτά τα παιχνίδια. Ξέρουμε πόσο καλά μπορούμε να παίξουμε και θα το κάνουμε και φέτος».