Νίκη για τη Λιλ-Απέφυγε τον κίνδυνο η Μονακό

Στη δεύτερη θέση της Ligue 1 ανέβηκε η Λιλ, καθώς επικράτησε απέναντι στη Μονπελιέ με 1-0, για την 15η αγωνιστική. Η Μονακό νίκησε την Αμιάν και απέφυγε προσωρινά τον κίνδυνο του υποβιβασμού, ενώ η Νις ήρθε ισόπαλη με την Ανζέ με 0-0.

Μονπελιέ-Λιλ

Η Λιλ νίκησε τη Μονπελιέ στην εκτός έδρας αναμέτρηση με 1-0 και την προσπέρασε, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση με 32 βαθμούς.

Οι δυο ομάδες «ρίχτηκαν» στη μάχη για να διεκδικήσουν τη δεύτερη θέση στη βαθμολογική κατάταξη, ώστε να πάρουν και το εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League.

Η Λιλ από νωρίς πέρασε μπροστά στο σκορ, μόλις στο 6ο λεπτό, με τον Νικολά Πεπέ να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Αμιάν-Μονακό

Νωρίτερα η Μονακό επικράτησε απέναντι στην Αμιάν με 2-0, αποφεύγοντας προσωρινά τον κίνδυνο του υποβιβασμού.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς ο Φαλκάο, καθώς με δυο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι (43’, 90+7’) χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

Νις-Ανζέ

Στο μηδέν «κόλλησε» η αναμέτρηση της Νις με την Ανζέ, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0.