Νίκησε με ανατροπή η Σαμπντόρια, προκρίθηκαν Μπενεβέντο και Μπολόνια

Στην φάση των «16» του κυπέλλου Ιταλίας, προκρίθηκαν Μπενεβέντο, Μπολόνια και Σαμπντόρια, μετά τις νίκες του επί των Τσιταντέλα, Κροτόνε και ΣΠΑΛ αντίστοιχα.

Μπενεβέντο-Τσιταντέλα 1-0

Η Μπενεβέντο φιλοξένησε την Τσιταντέλα στο Στάδιο Θίρο Βιγκορίτο και κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση μετά την νίκη της με 1-0.

Οι δύο ομάδες δεν δημιούργηκαν αρκετές ευκαιρίες, ώστε να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Το 0-0 ήταν το σκορ, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο προπονητές, με τις αλλαγές που πραγματοποίησαν, ήθελαν να αλλάξουν τον ρυθμό του αγώνα. Ο Μπαντινέλι, όμως, σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 77’, δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

Η Μπενεβέντο θα αντιμετωπίσει την Ίντερ στην επόμενη φάση.

Μπολόνια-Κροτόνε 3-0

Μπολόνια και Κροτόνε ήρθαν αντιμέτωπες στο Ρενάτο Νταλ’Αρα για το κύπελλο Ιταλίας, όπου η Μπολόνια ήταν αυτή που προκρίθηκε στην επόμενη φάση, νικώντας με 3-0.

Ο Ορσολίνι ήταν ο καλύτερος παίκτης για την Μπόλονια, αφού σημείωσε τα δύο από τα τρία γκολ και έδωσε την ασίστ για το τρίτο. Το πρώτο γκολ για την Μπολόνια, σημειώθηκε λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (40’), καταφέροντας να βάλει μπροστά την Μπολόνια πριν την ανάπαυλα της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ορσολίνι, από εκτελεστής, έγινε δημιουργός στο 56’, όταν έδωσε την μπάλα στον Φαλτσινέλι, ο οποίος έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Μετά το δεύτερο γκολ, ο Νταβίτε Νίκολα έκανε τις δύο αλλαγές του, ώστε να καταφέρει η ομάδα του να μειώσει. Αντιθέτως, στο 67’, έγινε το 3-0 από τον Ορσολίνι. Ο Παλάτσιο έδωσε την πάσα στον συμπαίκτη, ο οποίος σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Η Μπολόνια προκρίθηκε στην φάση των «16», αλλά θα έχει πιο δύσκολο έργο, αφού θα  αντιμετωπίσει την Γιουβέντους.

Σαμπντόρια-ΣΠΑΛ 2-1

Στο Λουίτζι Φεράρις, Σαμπντόρια και ΣΠΑΛ ήρθαν αντιμέτωπες, με την Σαμπντόρια να παίρνει τελικά την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου Ιταλίας, κάνοντας την ανατροπή.

Η ΣΠΑΛ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 34’ με τον Φλοκάρι να κάνει 0-1, μετά την πάσα του Ντίκμαν. Όμως, ο Ντεφρελ ισοφάρισε για την ομάδα της Γένοβας πριν την λήξη του ημιχρόνου (45+1’), στέλνοντας τις δύο ομάδες ισόπαλες (1-1) στα αποδυτήρια.

Ωστόσο, η Σαμπντόρια έκανε την ανατροπή στο δεύτερο μέρος, όταν ο Κοβνάτσκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 82’, βάζοντας μπροστά στην ομάδα του. το 2-1 έμεινε ως το τέλος δίνοντας την πρόκριση στην Σαμπντόρια.

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου, η Σαμπντόρια θα αντιμετωπίσει την Μίλαν.