Νίκη για τη Ρεάλ Μαδρίτης-Ισόπαλη η Εϊμπάρ με τη Λεβάντε

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το διπλό απέναντι στην Ουέσκα, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της La Liga, ενώ χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Εϊμπάρ με τη Λεβάντε.

ΟυέσκαΡεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε απέναντι στην Ουέσκα με 1-0, στην εκτός εδρας αναμέτρηση. Με τη νίκη της η «Βασίλισσα», πέρασε την Αλαβές και ανέβηκε στην 4η θέση του ισπανικού πρωταθλήματος, πίσω από την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Μόλις στο 8ο λεπτό οι Μαδριλένοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με εκπληκτικό γκολ του Μπέιλ, έπειτα από πάσα του Οντριοθόλα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης στο δεύτερο μέρος δεν έδειξε κάποια σημαντική προσπάθεια. Στο 47’ οι γηπεδούχοι έχασαν τρομερή ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Μελέρο, ο οποίος δεν κατάφερε τελικά να σκοράρει.

Στο 56’ ο Κουρτουά έσωσε τη Ρεάλ από το δυνατό σουτ του Φερέιρο, ενώ στο 62’ ο Μπέιλ είχε καλή ευκαιρία, αλλά ο Μιλοβάνοβιτς απέκρουσε το σουτ του.

Μέχρι το τέλος του αγώνα η Ρεάλ δεν απείλησε ιδιαίτερα την Ουέσκα και καμία από τις δυο ομάδες δεν έδειξε κατι ιδιαίτερο.

Η ομάδα του Σολάρι με τους τρεις βαθμούς μείωσε τη διαφορά και πλέον βρίσκεται στους -5 βαθμούς από την κορυφή και την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

ΕϊμπάρΛεβάντε

Νωρίτερα η Εϊμπάρ φιλοξένησε τη Λεβάντε και οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 4-4, σε ένα παιχνίδι με πλούσιο θέαμα.

Μόλις στο 8ο λεπτό ο Ένριτς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Μοράλες και έκαναν το 1-1.

Η Λεβάντε πέρασε μπροστά στο σκορ στο 25’ αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Εϊμπάρ μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο μέσα σε οχτώ λεπτά γύρισε το παιχνίδι. Αρχικά ο Εσκαλάντε σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσα, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τσάρλες με εύστοχο πέναλτι πέτυχε το 3-2 για τους γηπεδούχους. Στο 65’ ο Τσάρλες, ο οποίος είχε εκπληκτική εμφάνιση στον αγώνα, έστειλε κανα τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 4-2.

Η Λεβάντε δεν τα παράτησε όμως και στο 75’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 4-3 με τον Τόνιο. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαγιοράλ πέτυχε το τελικό 4-4 και η Λεβάντε κατάφερε να ανεβεί στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.