Σπουδαία επικράτηση του ΟΦΗ 3-1 τον Παναθηναϊκό

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο ΟΦΗ μετά την σπουδαία νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό με σκορ 3-1, παίρνοντας τη δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Πραγματοποιώντας την καλύτερη του φετινή εμφάνιση, ο ΟΦΗ υπέταξε τον Παναθηναϊκό στο Γεντί Κουλέ επικρατώντας με 3-1 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Σκόρερ για τους γηπεδούχους οι Δεληγιαννίδης 6′, Πλατέλλας 40′, Κοροβέσης 60′ , ενώ για τον Παναθηναϊκό ο Κάτσε είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 στο 36′.

O ΟΦΗ παρατάχθηκε με 4-2-3-1 με Στρέζο τερματοφύλακα, Δεληγιαννίδη, Παπάζογλου, Ποτουρίδη, Κοροβέση στην άμυνα. Στο κέντρο οι Νάστος, Μεγιάδο και μπροστά τους ο Πλατέλλας. Στα φτερά της επίθεσης οι Πλατέλλας, Σασί κια στην κορυφή ο Βουό.

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους ήταν οι: Σωτηρίου, Ντίνας, Κουτσιανικούλης, Μιχόγεβιτς, Παπαστεριανός, Κοιλιάρας και Νέιρα

Για τον Παναθηναϊκό, ο Γιώργος Δώνης έπαιξε με 3-5-2 έχοντας στο τέρμα τον Διούδη και στην άμυνα τους Κολοβέτσιο, Μαυρομμάτης, Πούγγουρας. Στο κέντρο οι Κουρμπέλης, Κάτσε, Δώνης. Αριστερά ήταν ο Ινσούα, δεξιά ο Χατζηγιοβάννης και στην επίθεση οι Μπουζούκης, Μακέντα.

Στον πάγκο έμειναν οι: Ξενόπουλος, Οικονόμου, Στάικος, Χατζηθεοδωρίδης, Τσανδάρης, Παντελάκης, Καμπετσής.

Διαιτητής της αναμέτηρης ήταν ο Σκουλάς από τη Θεσσαλία, με βοηθούς την Κουρουμπύλια και τον Αλεξέα. 4Ος διατητής ο Κουμπαράκης και παρατηρητής διαιτησίας ο Μπίκας.

Οι καιρικές συνθήκες ήταν ιδιανικές για ποδοσφαιρικό αγώνα αφού το Ηράκλειο είχε 18 βαθμούς κελσίου, η υγρασία ήταν στο 76%, ενώ ο άνεμος έπνεε με μόλις 2 μποφόρ.

ΜΕ ΠΙΕΣΗ ΨΗΛΑ ΑΝΩΤΕΡΟΣ Ο ΟΦΗ ΣΤΟ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Σ’ε ένα ματς που ξεκίνησε πολύ καλά ο ΟΦΗ άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ αφού στο 5ο λεπτό, μετά από κοντινή εκτέλεση κόρνερ ο Πλατέλλας σέντραρε, οι αμυντικοί του Παναθηναϊκού δεν έδιωξαν καλά, ο Βουό έδωσε κεφαλιά-πάσα στον Δεληγιαννίδη και εκείνος με μονοκόμματο σουτ νίκησε τον Διούδη και έκανε το 1-0.

Στο 11ο λεπτό ο Παναθηναϊκός απείλησε για πρώτη φορά με κεφαλιά του Μακέντα, ο Στρέζος μπλόκαρε εύκολα. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά με διαγώνιο σουτ του Μπουζούκη, με την μπάλα να περνάει έξω από το αριστερό δοκάρι του Στρέζου.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης κυριαρχώντας στο χώρο του κέντρου και πιέζοντας ψηλά, δεν άφηναν τους “Πράσινους” να κυκλοφορήσουν την μπάλα. Παρ’όλα αυτά έφτασαν κοντά στο γκολ στο 16′ όταν μετά από σέντρα του Χατζηγιοβάνη, ο Δώνης έκανε το σουτ όμως το δοκάρι έσωσε τον ΟΦΗ από την ισοφάριση.

O ΟΦΗ συνεχίζοντας να έχει τον έλεγχο του ματς απείλησε ξανά στο 23′ με σουτ που πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Στρέζου.

Ο Παναθηναϊκός στην δεύτερη καλή στιγμή του στο 36′, κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με κεφαλιά του Κάτσε ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ωραία σέντρα του Ινσούα.

Η υπεροχή του ΟΦΗ μεταφράστηκε σε γκολ στο 40′ όταν ο Πλατέλλας έπιασε ωραίο σουτ εκτός περιοχής γράφοντας το 2-1 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΜΕ ΚΟΡΟΒΕΣΗ ΣΤΟ Β’ ΜΕΡΟΣ

Χωρίς αλλαγές και για Νίκο Παπαδόπουλου και Γιώργο Δώνη στο δεύτερο ημίχρονο όσον αφορά τα πρόσωπα. Ωστόσο ο προπονητής του Παναθηναϊκού άλλαξε το σύστημα από 3-5-2 που δεν λειτούργησε καλά, σε 4-2-3-1 παιρνώντας τον Πούγγουρα σε θέση δεξιού μπακ και τους Χατζηγιοβάνη και Μπουζούκη στα φτερά της επίθεσης. Η αλλαγή του συστήματος βοήθησε τον Παναθηναϊκό που άρχισε να έχει περισσότερο χρόνο τη μπάλα στα πόδια του χωρίς όμως δημιουργήσει κάποια σημαντική στιγμή. Αντίθετα, ο ΟΦΗ ήταν αυτός που φαινόταν ότι θα μπορούσε να προβληματίσει την εστία του Διούδη, με την πίεση ψηλά και τα πολλά κλεψίματα στο χώρο του κέντρου.

Αυτό μετουσιώθηκε σε γκολ στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Κοροβέσης σούταρε, ο Πούγγουρας έβαλε την κόντρα, ο Διούδης έπεσε στα αριστερά, η μπάλα κατέληξε δεξιά διαμορφώνοντας το 3-1.

Ο Γιώργος Δώνης βλέποντας την ομάδα του να μην λειτουργεί πιο σωστά μετά την αλλαγή του συστήματος έκανε δύο μαζεμένες αλλαγές. Στο 63′ εκτός αγώνα βγήκαν οι Ινσούα, Δώνης και τη θέση τους πήραν οι Χατζηθεοδωρίδης και Καμπετσής αντίστοιχα.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος όμως έδωσε ρεσιτάλ κοουτσαρίσματος αφού η πίεση ψηλά που έκαναν οι παίκτες του δεν επέτρεπαν στον Παναθηναϊκό να δημιουργεί στιγμές μπροστά από την εστία του Στρέζου. Μάλιστα, για να ενισχύσει τον άξονα του ΟΦΗ, πέρασε τον Παπαστεριανό στο ματς, στη θέση του Σασί στο 72′.

Ο ρυθμός του αγώνα, όπως ήταν αναμενόμενο, έπεσε αφού ο ΟΦΗ επιχείρησε να κατεβάσει στροφές και να διατηρήσει το ασφαλές 3-1 υπέρ του. Αυτό το κατάφερε χωρίς να συναντήσει κανένα πρόβλημα αφού ο Παναθηναϊκός έμεινε μακριά από την εστία του Στρέζου. Έτσι το ματς ολοκληρώθηκε με 4 λεπτά καθυστερήσεις και τελικό σκορ 3-1.

Έτσι ο ΟΦΗ έφτασε τους 11 βαθμούς μετά από 13 αγωνιστικές και βρίσκεται στην 12η θέση, ενώ ο Παναθηναϊκός γνώρισε τη δεύτερη του ήττα στο πρωτάθλημα μένοντας στους 19 βαθμούς (συμπεριλαμβανομένου το -6).

“Μικρά” από το Γεντί Κουλέ

-Γουρλής αποδεικνύεται ο Μιχάλης Μπούσης, αφού ο νέος ιδιοκτήτης του ΟΦΗ στις 3 παρουσίες του στο Γεντί Κουλέ έχει δύο νίκες (με ΟΣΦΠ και ΠΑΟ) και μία ισοπαλία (με Απόλλωνα Σμύρνης).

Πρώτο ματς της φετινής σαιζόν που ΟΦΗ πετυχαίνει 3 τέρματα

-Σεφτέ στα γκολ για τη φετινή σαιζόν έκαναν οι σκόρερς του ΟΦΗ, αφού Πλατέλλας, Κοροβέσης και Δεληγιαννίδης πέτυχαν το πρώτο τους γκολ στο πρωτάθλημα.

– Πρώτο ματς στη φετινή σούπερλιγκ που δέχεται τρία τέρματα ο Παναθηναϊκός.