Νίκη για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Με νίκη ξεκίνησε το 2020 η Ρεάλ Μαδρίτης, αφού επικράτησε απέναντι στη Χετάφε με 3-0, στην έδρα της δεύτερης, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της La Liga.

Η ομάδα του Ζιντάν ανέβηκε προσωρινά στην πρώτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος με 40 βαθμούς και με ένα βαθμό λιγότερο ακολουθεί η Μπαρτσελόνα, η οποία αντιμετωπίζει αργότερα την Εσπανιόλ. Ανίθετα, η Χετάφε είναι 7η με 30 βαθμούς.

Η «βασίλισσα» δυσκολευόταν αρκετά στο πρώτο ημίχρονο να σκοράρει και το «δώρο» αυτό της το έκανε… ο Σόρια. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων στο 34’ είχε κακή έξοδο στην εκτέλεση φάουλ του Μεντίν και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Βαράν στο 53’, μετά από πάσα του Κρόος, έστειλε τη μπάλα στην εστία του Σόρια και έγραψε το 0-2 για την ομάδα του.

Το τελικό 0-3 το πέτυχε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μόντριτς, έπειτα από ασίστ του Βαλβέρδε.

Κίτρινες: Νιόμ, Σουάρεζ, Γιόβιτς, Μεντί, Πορτιγιο

Χετάφε: Σόρια, Σουάρεζ, Ντακονάμ, Καμπρερα, Νιόμ (81’ Ντιεντιού), Φαϊρ (60’ Μολίνα), Αραμπαρι, Μακσίμοβιτς, Κουκουρέγια, Ματα (80’ Πορτιγιο), Έιντζελ

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βαράν, Μιλιτάο, Μεντί, Μόντριτς, Καζεμίρο, Κρόος (71’ Βαλβέρδε), Μπέιλ, Μπενζεμά (81’ Γιόβιτς), Ίσκο (71’ Ζούνιορ)