“Τιμώρησε” τον ΟΦΗ ο Βόλος

Για την 17η αγωνιστική της Super League, ο ΟΦΗ υποδέχτηκε τον Βόλο στο Γεντί Κουλέ, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται τις ευκαιρίες τους και να παίρνουν την νίκη με 1-2.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλο τον αγώνα, δημιούργησαν φάσεις για γκολ, όμως πλήρωσαν τις χαμένες ευκαιρίες και μπήκαν με το αριστερό στο νέο έτος. Ο ΟΦΗ παρέμεινε στην 4η θέση με 23 βαθμούς, έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την 3η ΑΕΚ και νιώθει την ανάσα του Άρη και του Παναθηναϊκού που ακολουθούν.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις ευκαιρίες τους, ανέβηκαν στην 8η θέση με 21 βαθμούς και πλέον κάνουν όνειρα ακόμα και για τα πλέι οφ.

Η πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού ήταν για τον ΟΦΗ. Στο 14′ ο Φιγκεϊρέδο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Γκαραβέλης έπεσε και απομάκρυνε.

Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 20΄, όταν ο Σεμέντο σούταρε, ο Γκαραβέλης έδιωξε, η μπάλα έφτασε μπροστά στον Βαζ, ο  οποίος από θέση βολής δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Στην πρώτη τους ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Στο 35΄ο Ντεντάκης βρέθηκε μόνος του από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα και ο αμαρκάριστος Λύρατζης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά για το 0-1.

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 45+4. Τσιλιανίδης βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, σούταρε με δύναμη από κοντά, ο Γκαραβέλης κατάφερε να κρατήσει την εστία του απαραβίαστη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ είχε την κυριαρχία του παιχνιδιού και στο 58′ βρήκε την ισοφάριση.

Ο Νέιρα έπιασε το σουτ, η μπάλα χτύπησε πάνω στον Τσοκάνη και ξαναγύρισε στον Αργεντινό, που με νέο σουτ μέσα από την περιοχή με το αριστερό, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Οι Κρητικοί κυριαρχούσαν και χάσανε δύο μεγάλες ευκαιρίες μέσα σε ένα λεπτό. Αρχικά στο 70΄ ο Φιγκεϊρέδο έκανε την προβολή από τη φοβερή μπαλιά του Τσιλιανίδη, η μπάλα όμως πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο  Νέιρα έκανε την κεφαλιά, ο Γέντρισεκ άπλωσε το πόδι για να διώξει και παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 79΄ο Βόλος τιμώρησε ξανά τον ΟΦΗ.  Ο Ζοάο με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Σωτηρίου που δεν μπόρεσε να αποσοβήσει  το 1-2.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Μαρινάκης, Μπράουν, Νέιρα, Σακόρ(7΄ Βαζ(77΄ Μάνος)), Στάικος, Τσιλιανίδης, Σεμέδο, Φιγκεϊρέδο

Βόλος: Γκαραβέλης, Φερράρι, Βιγιάρες, Οικονόμου, Ντεντάκης, Τσοκάνης, Μαξ, Τόρες( 87’Τσαούσης), Λύρατζης, Γκουαροτσένα(63’Μπαλογιάννης), Γέντρισεκ(74΄ Ζοάο)