Νίκη για την Άστον Βίλα

Ανούσια κατοχή για τη Σαουθάμπτον, η Άστον Βίλα πήρε τους τρεις βαθμούς

Για την 21η αγωνιστική της Πρεμιερ Λιγκ, η Άστον Βίλα επικράτησε με 0-1 της Σαουθάμπτον στο St Mary’s stadium.

Στο πρώτο μέρος οι “Άγιοι” μπήκαν αρκετά δυναμικά έχοντας την κατοχή της μπάλας. Ωστόσο οι “Χωριάτες” άνοιξαν το σκορ με τον Μπάρκλεϊ στο 41′. Πριν το γκολ είχε προηγηθεί η διαμαρτυρία των γηπεδούχων σε χέρι του Κας μέσα στην μεγάλη περιοχή στο 11′, όμως το VAR έδειξε πως δεν υπάρχει παράβαση.

Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τα σουτ των Μπέτραντ και Ρέντμοντ στο 31′ και στο 35′, η μπάλα όμως δεν τους έκανε το χατίρι.

Στην επανάληψη η Άστον Βίλα προσπάθησε να κάνει τη… ζημιά, όμως δεν τα κατάφερε παρόλο που είχε συνεχόμενες ευκαιρίες. Προς στο τέλος του αγώνα η Σαουθάμπτον παραλίγο να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Ινγκς, όμως το VAR της… έκοψε τη χαρά.

Πλέον η Άστον ανέβηκε στην 8η θέση της κατάταξης με 32 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι στην 11η θέση με 29β.