Ξεγλίστρησε… από τη Βιγιαρεάλ η Σοσιεδάδ

Σίγουρη νίκη από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ έχασε η Βιγιαρεάλ στις καθυστερήσεις, επιστροφή στις νίκες για τη Βαλένθια.

Αναπάντεχο τέλος για τη Βιγιαρεάλ που αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στο στάδιο Ντε Λε Κεράμικα και τα “κίτρινα υποβρύχια” να χάνουν τη νίκη στις καθυστερήσεις, για την 21η αγωνιστικής της La Liga.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ πολύ νωρίς στην αναμέτρηση μόλις στο 3ο λεπτό με ωραίο σουτ του Παρέχο λίγα μέτρα από την περιοχή. Η Βιγιαρεάλ είχε τον έλεγχο και μπορούσε να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ, όμως υπολόγιζε χωρίς τον… ξενοδόχο.

Ο Αλεξάντερ Ισάκ στις καθυστερήσεις του αγώνα (90’+3’) ισοφάρισε για τη Σοσιεδάδ, με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας και πλέον η Βιγιαρεάλ μετράει 35 βαθμούς και βρίσκεται στην 5η θέση ενώ η Σοσιεδάδ είναι μια θέση πιο κάτω και 32 βαθμούς.

Βαλένθια- Έλτσε 1-0

Επιστροφή στις νίκες για τη Βαλένθια που επικράτησε 1-0 της Έλτσε στο Μεστάγια, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της La Liga. Στο 22’ ο Γκέντες γύρισε παράλληλα τη μπάλα από τα αριστερά της επίθεσης των «νυχτερίδων», με τον Βας να πετάγεται και να στέλνει τη μπάλα με κεφαλιά στα αντίπαλα δίχτυα .

Ο Σολέρ έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του στο 34’, όταν είδε τον Μπαντία να του λέει «όχι» σε εκτέλεση πέναλτι.

Με αυτή τη νίκη έφτασε στους 23 βαθμούς και στη 13η θέση, στο +5 από επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι συνέχισαν για 14η αγωνιστική χωρίς νίκη, παρέμειναν προτελευταίοι με 17 πόντους.