Νίκη για την Χιρόνα εκτός έδρας

Η 26η αγωνιστική της Λα Λίγκα άνοιξε με την αναμέτρηση Ράγιο Βαγιεκάνο-Χιρόνα στο Κάμπο ντε Φούτμπολ ντε Βαλέκας, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 0-2.

Η Χιρόνα ήταν απειλητική, χάνοντας δύο ευκαιρίες πριν συμπληρωθεί το 20λεπτο, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι καταλήγοντας άουτ. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε όταν συμπληρώθηκε το ημίωρο της αναμέτρησης. Στο 30’, ο Στουάνι βρέθηκε στην περιοχή και πήρε το ριμπάουντ, στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας, για το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να απειλούν το αντίπαλο τέρμα, αλλά δεν πέτυχαν γκολ. Οι γηπεδούχοι φαίνεται πως δεν μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό και το 0-1 έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Βαγιεκάνο ανέβασε ρυθμους και κατάφερε να απειλήσει κάποες φορές, αλλά δεν έφτασε στην ισοφάριση. Καμία εστία δεν πολιορκήθηκε στην συνέχεια, αφού ευκαιρίες δεν έγιναν. Λίγο πριν την συμπλήρωση των 90’, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Στουάνι, στο 85’, είχε εύκολο έργο, αφού η σέντρα που έκανε ο Πόρο εξουδετέρωσε τον τερμτοφύλακα, του έδωσε την ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το 0-2. Δεν υπάρχαν περιθώρια αντίδρασης, με αποτέλεσμα το 0-2 να είναι το τελικό σκορ.

Με την νίκη αυτή, η Χιρόνα ανέβηκε έστω και προσωρινά κάποιες θέση, σε αντίθεση με την Ράγιο Βαγιεκάνο που παραμένει στην ζώνη του υποβιβασμού.

Κίτρινες: 6’ Σουάρεζ, 75’ Βελάσκες – 64’ Ραμάλχο, 77’ Γκαρσία Ρ., 84’ Γκράνελ, 89’ Κομεσάνα

Κόκκινες: 60’ Μπα

Ράγιο Βαγιεκάνο: Ντιμιτριέβσκι, Αντβίνκουλα, Αμάτ, Μπα, Κομεσάνα, Ντε Τόμας, Εμπάρμπα (Ντι Σάντο 78’), Μορένα, Σουάρεζ Μ. (Βελάσκες 66’), Τρέχο (Κακούτα 51’), Γκαρσία Α.

Χιρόνα: Ιράιθοθ, Αλκάλα, Μπερνάρντο, Γκαρσία Μπ. (Γκαρσία Α. 74’), Γκαρσία Ρ., Γκρανέλμ, Λουίθ, Πονς, Πόρτου (Ρόμπερτς 89’), Ραμάλχο (Πόρο 81’), Στουάνι