Νίκη και κορυφή για την βασίλισσα

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Σοσιεδάδ με 1-2 στο Στάδιο Σαν Σεμπαστιάν, για την 30η αγωνιστική της La Liga.

Η “βασίλισσα” έφυγε με ένα πολύ σημαντικό τρίποντο από το Σαν Σεμπαστιάν, χάρις τα γκολ των Ράμος (50′) και Μπενζεμά (70′), ενώ για την ομάδα του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ μείωσε ο Μερίνο στο 83ο λεπτό.

Αυτή η νίκη είναι πολύ σημαντική διότι η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν πλέον βρίσκεται στην 1η θέση της βαθμολογίας με 65 βαθμούς (σε ισοβαθμία με την Μπαρτσελόνα), ενώ οι Βάσκοι είναι στην 6η θέση με 47 βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν πολύ “φτωχό”, με τις δύο ομάδες να μην έχουν πετύχει κάποια αξιοσημείωτη τελική προσπάθεια.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47′, ο Βινίσιους κέρδισε ένα αρκετά αμφισβητούμενο πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Σέρχιο Ράμος και έκενα το 0-1.

Το γκολ που πέτυχε ο 34χρονος είναι ιστορικό, καθώς έφτασε τα 68 τέρματα και ξεπέρασε το ρεκόρ του Ρόναλντ Κούμαν, ως ο αμυντικός με τα περισσότερα τέρματα στην La Liga.

Στην συνέχεια ο Ισπανός αμυντικός αποχώρησε στο 60′ λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο, κάτι το οποίο έχει προκαλέσει ανησυχία στους Μαδριλένους.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 68′ με ένα εκπληκτικό σουτ του Γιανουζάι από μακρινή απόσταση, όμως ο VAR έδειξε ότι ο Μίκελ Μερίνο που ήταν εκτεθειμένος επηρέαζε την φάση και το γκολ ακυρώθηκε.

Μετά από μόλις 2 λεπτά, στο 70′, ο Μπενζεμά πραγματοποίησε μια ωραία ατομική προσπάθεια και έκανε το 0-2 με ένα τελείωμα ακριβείας, σε μια φάση που ο διαιτητής χρειάστηκε πάλι την βοήθεια του VAR για να διαπιστωθεί αν ο Γάλλος είχε υποδεχθεί την μπάλα με το χέρι.

Στο 83′ ο Μερίνο έβαλε ξανά στο παιχνίδι τους Βάσκους μειώνοντας σε 1-2, όμως οι “μερένχες” κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα τους κάνοντας διαχείριση και να αναδειχθούν νικητές.

Κίτρινες: Ζουμπελντία, Γκοροσάμπελ, Γιορέντε – Καζεμίρο

Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Γιορέντε, Ζουμπελντία (81′ Ζουμπιμέντι), Πορτού, Μερίνο, Ογιαρθάμπαλ (60′ Γιανουζάι), Γκοροσάμπελ (60′ Ελουστόντο), Ισάκ (80′ Γουίλιαν Ζοσέ), Μονρεάλ, Έντεγκαρντ (81′ Λόπεζ), Λε Νορμάντ

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ράμος (60′ Μιλιτάο), Βαράν, Κρος, Μπενζεμά (80′ Μαριάνο), Μαρσέλο (90′ Μόντριτς), Καζεμίρο, Βαλβέρδε (90′ Μεντί), Ροντρίγκεζ (80′ Ασένσιο), Βινίσιους