Serie A: Λουκάκου και Λαουτάρο “καθάρισαν” για την Ίντερ, “καταιγίδα” από γκολ στο Μπέργκαμο

Η Ίντερ επικράτησε με 2-1 της Σαμπντόρια στο Τζουζέπε Μεάτσα, για το εξ αναβολής ματς της 25ης αγωνιστικής της Serie A. Λουκάκου και Λαουτάρο Μαρτίνεζ σκόραραν για τους Νερατζούρι.

“Βροχή” τα γκολ στο Μπέργκαμο, η Αταλάντα νίκησε με 4-1 την Σασουόλο, στα πρώτα ματς των δύο ομάδων μετά την τρίμηνη διακοπή του πρωταθλήματος.

ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ…ΣΤΗΝ ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Η Αταλάντα ήταν καλύτερη σε όλη σχεδόν την διάρκεια της αναμέτρησης απέναντι στην Σασουόλο. Οι γηπεδούχοι χρειάζεται ένα ημίχρονο για να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη, που τους φέρνει ένα ακόμη βήμα πιο κοντά στην έξοδο του Champions League.

Η Αταλάντα άνοιξε το σκορ στο 16′ με τον Ντζιμσιτί. Ο Κάλνταρα έκανε το γέμισμα στην περιοχή και ο Ντζιμσιτί με προβολή έκανε το 1-0.

Στο 19′ ο Γκόμεζ σκόραρε και πάλι για την Αταλάντα, ωστόσο μετά από χρήση του VAR, ο διαιτητής της αναμέτρησης ακύρωσε το γκολ. Τελικά οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 στο 31ο λεπτό, με τον Ζαπάτα. Ο Γκόσενς έκανε μια κεφαλιά πάσα προς την μικρή περιοχή και ο Ζαπάτα με κεφαλιά ψαράκι, έγραψε το 2-0.

Στο 38ο λεπτό η Αταλάντα σκόραρε για ακόμη μια φορά, με αυτογκόλ του Μπουράμπια, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 3-0.

Στο 67′ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Ζαπάτα, η Αταλάντα έφτασε στο 4-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της.

Το μόνο που κατάφερε η Σασουόλο είναι να μειώσει σε 4-1, στο 90+2′ με τον Μπουράμπια.

Κίτρινες: Πάσαλιτς 40′, Ντζιμσιτί 75′, Μουριέλ 83′, Τολόι 90+1′ / Τολιάν 9′, Πελούσο 45+2′, Μάρλον 65′,

Κόκκινες: Γκασπερίνι (προπονητής) / –

Αταλάντα: Γκολίνι, Παλομίνο, Καλντάρα, Ντζιμσιτί (Τολόι 87′), Γκόσενς (Καστένιε 69′), Χάτεμποερ, Πάσαλιτς, Ντε Ρον, Γκόμεζ, Φρέουλερ, (Μαλινόφσκι 70′) Ζαπάτα (Μουριέλ 69′).

Σασουόλο: Κινσίγκλι, Τολιάν (Μούλντουρ 46′), Κυριακόπουλος, Μάρλον (Μαγκνάνι 69′), Πελούσο, Μπουράμπια, Λοκατέλι (Ομπιάνγκ 77′), Μπεράρντι (Ντζούρισιτς 61′), Μπόγκα (Χάρασλιν 61′), Ντεφρέλ, Καπούτο.

ΝΙΚΗ ΚΑΙ -6 ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΝΤΕΡ

Κυρίαρχη η Ίντερ, έπαιξε όσο χρειάστηκε για να πάρει την νίκη. Οι Νερατζούρι είχαν την κατοχή και τις φάσεις. Η Σαμπντόρια προσπάθησε να βάλει δύσκολα, ωστόσο δεν κατάφερε κάτι παραπάνω από το να πετύχει ένα τέρμα.

Μόλις στο 2ο λεπτό η Ίντερ άνοιξε το σκορ με τον Έρικσεν, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Τελικά οι Νερατζούρι κατάφεραν και έκαναν το 1-0 δέκα λεπτά αργότερα, με τον Λουκάκου. Έρικσεν και Λουκάκου συνεργάστηκαν άψογα στο όριο της περιοχής και ο Βέλγος με αριστερό πλασέ από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ.

Η Ίντερ πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 33′. Ο Λουκάκου πάσαρε για τον Καντρέβα στην περιοχή, εκείνος με την μία από δεξιά έδωσε στον Μαρτίνεζ, που με πλασέ από την μικρή περιοχή έκανε το 2-0.

Η Σαμπντόρια κατάφερε μόνο να μειώσει σε 2-1 στο 53′, με τον Θόρσμπι. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κόλεϊ έκανε μια κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επανάληψη, ο Θόρσμπι με προβολή σκόραρε.

Κίτρινες: Μαρτίνεζ 48′, Βαλέρο 86′, Γκαγλιαρντίνι 90′ / Μπερτολάτσι 22′, Βιεϊρά 90+3′

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι, Ντε Φρέι, Σκρίνιαρ, Καντρέβα (Βίκτορ Μόουζες 73′), Γιάνγκ (Μπιράγκι 74′), Μπαρέλα, Γκαγλιαρντίνι, Έρικσεν (Βαλέρο 79′), Λαουτάρο Μαρτίνεζ (Σάντσες 83′), Λουκάκου.

Σαμπντόρια: Αουντέρο, Μούρου, Μπερεζίνσκι, Γιουσίντα, Κόλεϊ, Θόρσμπι, Μπερτολάτσι (Άσκιλντενς 81′), Λινέτι (Βιεϊρά 81′), Γιάνκο (Λέρις 69′), Ραμίρες (Ντεπαόλι 69′), Λα Γκουμίνα (Μποναζόλι 76′).