Νίκη και μείωσε από την κορυφή η Πόρτο

Η Πόρτο επικράτησε της Σπόρτινγκ Λισαβόνας με 1-2 στο Χοσέ Αλβαλάδε, για την 15η αγωνιστική της Liga Nos.

Οι “δράκοι” απέδρασαν με το διπλό από την Λισαβόνα κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση και έδωσαν συνέχεια στο αήττητο σερί των 15 αγώνων. Η Σπόρτινγκ δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις αρκετές ευκαιρίες που είχε και έκανε την 5η της φετινή ήττα στο πρωτάθλημα.

Μόλις στο 6′ η Πόρτο έκανε το 0-1, ο Κορόνα με μια εκλπηκτική μπαλιά από το κέντρο, βρήκε τον Μαρκέγκα μες στην περιοχή και εκείνος σκόραρε με προβολή.

Στο 44′ ο Ακούνια πήρε την χαμηλή πάσα ακριβείας μέσα στην περιοχή από τον Βιέτο και με ένα φοβερό σουτ στην κλειστή γωνία του Μάρτσεσιν, ισοφάρισε σε 1-1. Μετά απο 5 λεπτά, στο 49′, ο Βιέτο βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, σούταρε και η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι.

Στο 73′ ο Σοάρες διαμόρφωσε το τελικό 1-2, καθώς αξιοποίησε την ευκαιρία από το κόρνερ. Ο Βραζιλιάνος βρήκε λίγο χώρο μέσα στην περιοχή και σκόραρε με κεφαλιά.

Με αυτή τη νίκη η Πόρτο βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας με 38 βαθμούς, ενώ η Σπόρτινγκ παρέμεινε στην 3η θέση με 26 βαθμούς.

Κίτρινες: Ακούνα, Φερνάντες, Ντουμπιά, Βέντελ, Χέσε – Ουρίμπε, Τέγιες, Μαρκάνο, Σοάρες, Οτάβιο

Σπόρτινγκ: Μαξιμιάνο, Κόατες, Φερνάντες, Ακούνια, Βιέτο, Ριστόφσκι (Καμάτσο 81′), Μάθιου, Φελίπε, Βέντελ, Μπολαζιέ (Χέσε 87′), Ντουμπιά (Πλάτα 80′)

Πόρτο: Μάρτσεσιν, Πέπε (Μπέμπα 24′), Μαρκάνο, Νακατζίμα (Ντίαζ 66′), Μαρέγκα, Τέγιες, Ουρίμπε, Κορόνα, Περέιρα, Οτάβιο (Ολιβέιρα 87′), Σοάρεζ