Από τον Ελ Αραμπί… στην κορυφή ο Ολυμπιακός

Ερυθρόλευκο «βάφτηκε» το ντερμπι των «αιωνίων», καθώς ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 τον Παναθηναϊκό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τη 17η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Η ομάδα του Πέδρο μαρτίνς έχοντας κατά διαστήματα καλή απόδοση, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, παρά τα αρκετά λάθη που έκανε, έφτανε στην περιοχή του Διούδη και έφτασε τελικά στο γκολ που του έδωσε αυτή τη μεγάλη νίκη.

Σκόρερ του νικητήριου τέρματος για τους Πειραιώτες ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 74’.

Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τους 41 βαθμούς και βρίσκονται στην 1η θέση της βαθμολογίας, έναν βαθμό πάνω από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος ηττήθηκε χθες με 4-2 από τον Άρη.

Το ματς:

Με 4-2-3-1 παρατάχθηκαν και οι δύο ομάδες. Για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, ο Σα ήταν κάτω από τα δοκάρια, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας στην άμυνα, Μπουχαλάκης-Καμαρά στον άξονα, Ποντένσε και Μασούρας στα άκρα και ο Βαλμπουενά πίσω από τον Ελ Αραμπί. Ενώ για τους «πράσινους», ο Διούδης ήταν στο τέρμα, με τους Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρα και Ινσούα τετράδα στην άμυνα. Κουρμπέλης και Δώνης στον άξονα, με τους Μπουζούκη-Χατζηγιοβάνη στα άκρα και τον Ζαχίντ πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μακέντα.

Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι έχοντας την υπεροχή και κάνοντας κάποιες ευκαιρίες. Ωστόσο όσο περνούσαν τα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος αφενός τα λάθη βιασύνης των «ερυθρολεύκων» και αφετέρου τις μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των γραμμών, βγήκε μπροστά με σκοπό να απειλήσει, ιδιαίτερα με τον Γιόχανσον. «Παρόντες» δήλωσαν και οι δύο τερματοφύλακες όποτε χρειάστηκε. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν κατά πολύ την απόδοσή τους, φτάνοντας στο γκολ και τη νίκη.

Στο 8ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του ευκαιρία, με τον Βαλμπουενά κα εκτελεί φάουλ στο τείχος και στη συνέχεια τον Μπουχαλάκη να σουτάρει άουτ.

Ένα λεπτό μετά, ο Παναθηναϊκός απάντησε. Ο Ζαχίντ έκανε το γύρισμα, ο Σα έδιωξε ασταθώς και στη συνέχεια ο Καμαρά έδιωξε, πατώντας παράλληλα τον Μπουζούκη, χωρίς ωστόσο να κάνει παράβαση.

Στο 16’ σε μια φάση διαρκείας, αρχικά ο Ελαμπντελαουί σέντραρε χωρίς να μπορέσει να βρει κάποιον συμπαίκτη του και στη συνέχεια ο Καμαρά έκανε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη.

Στο 18’ ο Χατζηγιοβάνης έκανε ένα δυνατό φάουλ στον Βαλμπουενά την ώρα που ο Γάλλος επιχειρούσε ντρίπλα. Το εκτέλεσε ο ίδιος, με τον Μασούρα να σουτάρει και τον Ινσούα να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 22ο ο Βαλμπουενά έκανε μακρινή μπαλιά στον Μασούρα, αυτός μπήκε στην περιοχή από δεξιά, σούταρε αλλά ο Διούδης με διπλή προσπάθεια έδιωξε. Τρία λεπτά μετά, ο Βαλμπουενά σέντραρε από δεξιά για τον Μασούρα, που έπιασε κεφαλιά αλλά μπλόκατε ο Διούδης.

Στο 26’ ο Κουρμπέλης έκανε σέντρα από αριστερά για τον Δώνη που πλάσαρε με τη μπάλα να περνά εκτός.

Στο επόμενο λεπτό, ο Γιόχανσον πήρε τη μπάλα από τα δεξιά και την έστειλε στα δίχτυα, ωστόσο ήταν σε αντικανονική θέση και το τέρμα ορθώς ακυρώθηκε.

Στο 42’ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ, ο Σεμέδο έπιασε κεφαλιά αλλά ο Διούδης εκτινάχθηκε και μπλόκαρε. Λίγα δευτερόλεπτα μετά, στην αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, ο Γιόχανσον μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε με τον Σα αυτή τη φορά να λέει «όχι».

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε στο ματς τον Μπενζιά αντί του Μασούρα, βάζοντας τον Αλγερινό ως δεκάρι και τον Βαλμπουενά στα άκρα. Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε καλύτερος, φτάνοντας με αξιώσεις στην περιοχή του Παναθηναϊκού, όμως τα πολλά λάθη δεν του επέτρεψαν να φτάσει στο γκολ αρχικά. Κάτι που κατάφερε ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 74ο λεπτό, με υποδειγματικό πλασέ στην κίνηση ύστερα από σέντρα του Βαλμπουενά.

Στην πρώτη φάση της επανάληψης, ο Τσιμίκας σέντραρε από αριστερά, ο Ελ Αραμπί όμως δεν έπιασε όπως θα ήθελε την κεφαλιά. Λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο Μπενζιά έκανε μια σέντρα-σουτ, με τη μπάλα να περνά εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Διούδη.

Στο 51’ ο Μακέντα έπεσε στην περιοχή ζητώντας πέναλτι, ωστόσο ο Γκεστράνιους αφού συμβουλεύτηκε το VAR είδε ότι δεν υπήρξε παράβαση.

Στο 58’ ο ίδιος μπήκε στην περιοχή αφού πέρασε τον Μπα, αλλά το σουτ που έκανε ήταν άστοχο.

Στο 59’ ο Μπενζιά έκανε ένα ωραίο μακρινό σουτ που πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 60’ ο Ελ Αραμπί άνοιξε στον νεοεισελθόντα Χριστοδουλόπουλο, αυτός βγήκε φάτσα στον Διούδη, πλάσαρε αλλά αστόχησε.

Στο 65’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά και διώξιμο του Διούδη, ο Μπενζιά σούταρε άστοχα από μακριά.

Στο 74’ ήρθε το γκολ. Ο Βαλμπουενά από δεξιά έξω από την περιοχή έβγαλε σέντρα για τον Ελ Αραμπί, ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0!

Στο 78’ με την είσοδο του Περέα, ο Γιώργος Δώνης άλλαξε τη διάταξη του Παναθηναϊκού σε 4-4-2.

Στο 82’ ο Ελαμπντελαουί πήρε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή από δεξιά, σούταρε αλλά ο Διούδης έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 91’ ο Σεμέδο έκανε «τσαφ», όμως ο Σα ήταν εκεί που έπρεπε. Λίγο μετά, ο Ελ Αραμπί έδωσε στον Χριστοδουλόπουλο, που όμως καθυστέρησε περνώντας ανεκμετάλλευτη η φάση.

Στο 94’ ο Μπεκ εκτέλεσε φάουλ, με τη μπάλα να καταλήγει στον Σα.

Στις καθυστερήσεις πέρασε στο ματς ο Λεονάρντο Κούτρης, παίρνοντας και αυτός χρόνο συμμετοχής.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μπα, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ποντένσε (59’ Χριστοδουλόπουλος), Μασούρας (46’ Μπενζιά), Βαλμπουενά (90+4’ Κούτρης), Ελ Αραμπί

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Σέκενφελντ, Δώνης (83’ Καμπετσής), Μακέντα, Ζαχίντ (71’ Μπεκ), Χατζηγιοβάνης (77’ Περέα), Μπουζούκης, Κουρμπέλης, Πούγγουρας