Νίκη και μόνο νίκη

Με την κατάσταση οριακή το μόνο αποτέλεσμα που υπάρχει στον Παναθηναϊκό στην αναμέτρηση με την Άλμπα είναι η νίκη και μόνο αυτή καθώς περιθώρια για νέα απώλεια δεν υπάρχουν.

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Άλμπα για την 15η αγωνιστική της ευρωλίγκας και θέλει την νίκη για δώσει ένα τέλος στο αρνητικό σερί των τελευταίων αγώνων και να γυρίσει το διακόπτη από το off στο on και πάλι.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας, μετά την υπερπροσπάθεια τους κόντρα στη Ρεάλ την προηγούμενη Τρίτη, θέλουν και θα προσπαθήσουν αυτή τη φορά να συνδυάσουν την καλή εμφάνιση με νίκη και να κερδίσουν εκτός από τους βαθμούς της νίκης και την κούραση.

Οι “πράσινοι” βρίσκονται στην 16η θέση της βαθμολογίας και αναζητούν το ροζ φύλλο το οποίο θα τους διατηρήσει τις όποιες ελπίδες για να διεκδικήσουν στη συνέχεια της διοργάνωσης το δικαίωμα τους να βρεθούν στην 8αδα της διοργάνωσης. Στόχος δύσκολος με βάση τη βαθμολογία αλλά όχι ακατόρθωτος με βάση την ιστορία της ομάδας.

Αγωνιστικά το μοναδικό ερωτηματικό παραμένει ο Ζάκ Όγκαστ ο οποίος εξακολουθεί να βρίσκεται στα “πιτς” περιμένοντας το ΟΚ από το ιατρικό επιτελείο για να αγωνιστεί.

Ο προπονητής της ομάδας Γιώργος Βόβορας περιμένει από τους παίκτες του να βγάλουν αντίδραση μετά την ήττα από τη Ρεάλ , να δείξουν την νοοτροπία νικητή που απέκτησαν, να βασιστούν στην άμυνα και να περιορίσουν τα πολλά σουτ που επιχειρεί η Άλμπα.

Γιώργος Βόβορας:«Με Άλμπα θα φανεί η νοοτροπία που έχουμε σαν ομάδα»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού μιλώντας για την αναμέτρηση με την Άλμπα τόνισε τα εξής: “Πρέπει να έχεις κοντή μνήμη στη Euroleague. Είπα στους παίκτες ως αν θέλουμε να πούμε πως το χθεσινό ματς ήταν αντιπροσωπευτικό για την ομάδα μας πρέπει να το δείξουμε με την Άλμπα. Να παίξουμε με χαρακτήρα, με σκληράδα. Αύριο πρέπει να το κάνουμε σε υπερθετικό βαθμό. Το ματς με Άλμπα θα δείξει τον βαθμό της νοοτροπίας που έχουμε»

Για την ευστοχία της Άλμπα στα τελευταία ματς: «Παίζουν το δικό τους τρόπο παιχνιδιού, δεν το αλλάζουν ποτέ τον τρόπο που προσεγγίζουν το ματς. Κάθε ματς είναι ξεχωριστό. Πρέπει να παίξουμε την άμυνα που θέλουμε. Είναι ομάδα που της αρέσει σε ελεύθερο παιχνίδι να διαβάσει καταστάσεις. Θα παίξει ρόλο η προσωπική άμυνα μας».

Για το πόσο επηρεάζει η διπλή παράταση ψυχολογικά: «Η Άλμπα κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα ήρθε από παράταση, έχει ταξίδι. Νομίζω πως και οι 2 είμαστε στην ίδια κατάσταση. Αν αφήσουμε την ομάδα αυτή, να διαβάζει ελεύθερες καταστάσεις, μπορεί να σκοτώσει οποιονδήποτε αντίπαλο. Μονόδρομος η πίεση και τα χέρια μας στη μπάλα. Το πόσο σκληρός θα είσαι στο ματς»

Από την άλλη πλευρά η Άλμπα(6-7) θα αγωνιστεί στο ΟΑΚΑ με πολύ καλή ψυχολογία μετά από τα συνεχόμενα ροζ φύλλα που έχει στα τελευταία παιχνίδια γεγονός που δεν τη γεμίζει με άγχος, στοιχείο έντονο στον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του κόουτς Ρενέσες θα παραταχθεί στο παρκε του ΟΑΚΑ χωρίς τους τραυματίες Λάμερς και Έρικσον οι οποίοι παρέμειναν στο Βερολίνο για να συνεχίσουν την αποθεραπεία τους.

Η προϊστορία της αναμέτρησης δείχνει ελαφρύ προβάδισμα Παναθηναϊκού(3-2) με τις δύο ομάδες να έχουν χαρίσει ένα από τα καλύτερα παιχνίδια στην ιστορία της διοργάνωσης όταν τον Νοέμβριο του 2019 η μεταξύ τους συνάντηση στο ΟΑΚΑ κρίθηκε στη δεύτερη παράταση με την Άλμπα να επικρατεί με 106-105 και τον Ιωάννη Παπαπέτρου να σημειώνει 39! πόντους. Μάλιστα η ΄ήττα αυτή οδήγησε τον τότε προπονητή της ομάδας Αργύρη Πεδουλάκη στη λύση της συνεργασίας του με το σύλλογο.

Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 21:00 με τηλεοπτική κάλυψη από την NOVA