Νίκη με ανατροπή για την “ψυχωμένη” Χοφενχάιμ

Η Χοφενχάιμ επικράτησε της Ντόρτμουντ με 2-1 στο Ράιν-Νέκαρ Αρένα, για την 17 αγωνιστική της Bundesliga.

Η “ψυχωμένη” Χοφενχάιμ σόκαρε την Μπορούσια Ντόρτμουντ με ολική ανατροπή μέσα σε 8 λεπτά, χάρις τα γκολ των Ανταμιάν και Κράμαριτς. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με γκολ του Γκέτσε.

Στο 17′ οι Βεστφαλοί έκαναν το 0-1 με τον Γκέτσε να παίρνει κοντινή πάσα από τον Χακίμι και να πλασάρει εύστοχα. Ύστερα από 9 λεπτά, στο 26′, ο Σκοβ δοκίμασε την τύχη του με μακρινό φάουλ και η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 79′ ο Ανταμιάν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μπίρκι και από κοντινή απόσταση ισοφάρισε σε 1-1, ενώ 8 λεπτά μετά, στο 87′, ήρθε η ολική ανατροπή για την Χόφενχαιμ με κεφαλιά του Κράμαριτς, ο οποίος με αυτόν τον τρόπο διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Με αυτή τη νίκη η Χοφενχάιμ σκαρφάλωσε στην 6η θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς, ενώ η  Ντόρτμουντ βρέθηκε στην 4η θέση με 30 βαθμούς.

Κίτρινες: Ακαντζί

Χοφενχάιμ: Μπάουμαν, Σκοβ, Χούμπνερ, Νόρντβαιντ, Ρούντι, Γκρίλιτσχ, Γκάιγκερ (Λοκάντια 65′), Σαμασσεκού (Ανταμιάν 46′), Μπούμγκαρτνερ (Καντέραμπεκ 78′), Κράμαριτς, Μπεμπού

Ντόρτμουντ: Μπίρκι, Ακαντζί, Χούμελς (Πίζτσεκ 46′), Ζαγκαντού, Χακίμι, Βάιγκλ, Μπραντ, Σούλζ, Αζάρ (Λάρσεν 46′), Γκέτσε (Αλκαθέρ 84′), Σάντσο