Νίκη με ανατροπή για τον Βόλο

Ωραίο παιχνίδι με ανατροπή στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, εκεί όπου ο Βόλος πήρε τη νίκη με 2-1 επί του Πανιωνίου για τη 14η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε στο 27’ με τον Εμμανουηλίδη.

Ο Βόλος στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε εικόνα. Αφού ισοφάρισε με πέναλτι του Μουνίθ στο 74’, στο 87’ ο Τσοκάνης έκανε το τελικό 2-1 για τους γηπεδούχους.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Πανιώνιος μένει προτελευταίος με 6 βαθμούς, ενώ ο Βόλος έφτασε στους 17 που τον φέρνουν στη 10η θέση, μαζί με τη Λαμία.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε μόνο μία ομάδα στον αγωνιστικό χώρο του Πανθεσσαλικού κι αυτή ήταν ο Πανιώνιος που μπορούσε ακόμα και να… τελειώσει το ματς στο πρώτο ημίχρονο, αφού είχε πολλές και «καθαρές» ευκαιρίες. Η καταγραφή τους άρχισε από το 4’, όταν ο Αραμπούλι βρήκε τον Οικονομίδη μέσα στην περιοχή, αλλά ο τελευταίος νικήθηκε από τον Μελίσσα.

Στη συνέχεια οι Νεοσμυρνιώτες συνέχιζαν να πιέζουν, είχαν πολλές στατικές φάσεις και τελικά βρήκαν το γκολ στο 27’, όταν ο Εμμανουηλίδης έπειτα από σύγχυση στα καρέ των γηπεδούχων, πήρε το… δώρο από τον Τσίκα και με πλασέ άνοιξε το σκορ με πλασέ.

Μάλιστα, η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0, όταν ο Αραμπούλι στο 42’ έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά με κάποιο τρόπο και πάλι ο Μελίσσας κατάφερε να αποσοβήσει την παραβίαση της εστίας του.

Όσο για τον Βόλο, η μοναδική ευκαιρία που είχε να παρουσιάσει στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο 39’, με τον Μαλέρμπ να αποκρούει την κεφαλιά του Μάντζη, με την μπάλα να παίρνει μια ψηλοκρεμαστή τροχιά.

Ο Βόλος μπήκε μεταμορφωμένος προς το καλύτερο και βάζοντας την μπάλα στον αγωνιστικό χώρο, μετέφερε όλο το παιχνίδι προς την περιοχή του Μαλέρμπ και άρχισε το «σφυροκόπημα». Στο 53’ ο γκολκίπερ των Νεοσμυρνιωτών σε ένα ακίνδυνο σουτ έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του με τους αμυντικούς του να τον σώζουν, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μάντζης έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Οι ευκαιρίες των γηπεδούχων συνεχίστηκαν στον 59’, όταν ο Μουνίθ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Μαλέρμπ του είπε «όχι» και τότε άρχισαν όλα να πηγαίνουν στραβά στον Πανιώνιο. Στο 71’ σε μια διεκδίκηση σε κόρνερ, ο Ευαγγέλου στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα κλώτσησε το πόδι του Μουνίθ και έπειτα από εξέταση VAR, δόθηκε το πέναλτι. Ο αρχηγός του Βόλου ανέλαβε και την εκτέλεση, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 74’.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαλέρμπ είπε «όχι» σε σουτ του Μουνίθ, ενώ στο 83’ προέκυψε η νέα λανθασμένη ενέργεια του Ευαγγέλου, καθώς σε φάση αντεπίθεσης των γηπεδούχων έκανε το φάουλ στον Μάντζη, είδε τη δεύτερη κίτρινη και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Τελικά, ο Βόλος κατάφερε να γυρίσει… τούμπα το ματς, όταν ο Ντεντάκης έκανε τη σέντρα και ο Τσοκάνης με εξαιρετική κεφαλιά δεν άφησε περιθώριο στον Μαλέρμπ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Βόλος (Βίκτορ Μπασάντρε): Μελίσσας, Ντεντάκης, Δημόπουλος (26′ Διαμαντής), Τσίκα, Φεράρι, Τσοκάνης, Μαξ, Τόρες, Ζοάο (82′ Τσαούσης), Μουνίθ, Μάντζης (92′ Λύραντζης)

Πανιώνιος (Νικόδημος Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Παπαγεωργίου, Σταυρόπουλος, Ευαγγέλου, Λυμπεράκης, Κόρμπος, Οικονομίδης, Εμμανουηλίδης (63′ Ρέντζας), Παπανικολάου (82′ Μιλόγεβιτς), Άρτσε (70′ Τσιλούλης), Αραμπούλι