Volley League Ανδρών: Στον Ολυμπιακό το ντέρμπι των αιωνίων

Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό με 2-3 σετ στο κλειστό του Αγίου Θωμά, για την 7η αγωνιστική της Volley League  Ανδρών. Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, με πολύ ωραίο βόλεϊ και από τους δύο “αιωνίους”, οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν την ανατροπή και πήραν μια τεράστια νίκη στο τάι μπρέικ.

Οι Πειραιώτες προέρχονταν από δύο σερί ήττα, από την Κηφισιά (3-2 σετ) και Μοντένα (3-2 σετ). Από την άλλη ο Παναθηναϊκός προέρχονταν από νίκη, κόντρα στην Ελπίδα Αμπελοκήπων με 3-0 σετ.

Ο Ολυμπιακός μετρά πλέον ένα σερί 9-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό στο βόλεϊ των ανδρών. Οι πράσινοι είχαν νικήσει τελευταία φορά, σε ντέρμπι αιωνίων, στις 21 Μαρτίου του 2015, εκτός έδρας με 3-1 σετ για την 20η αγωνιστική της Volley League.

Πολύ καλό το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο σετ. Οι πράσινοι πήραν διαφορά τριών πόντων με το 5-2.
Στο 5-3 υπήρξε προσωρινή διακοπή. Όλα ξεκίνησαν όταν φίλοι του Παναθηναϊκού με εισιτήριο πήγαν να μπουν στο γήπεδο, όμως άνοιξε λάθος πόρτα και έγινε χρήση δακρυγόνου από την αστυνομία, με τους αθλητές των δύο ομάδων να αποχωρούν προς τα αποδυτήρια.

Το παιχνίδι μετά από λίγη ώρα άρχισε ξανά. Ο Ολυμπιακός μείωσε στον ένα πόντο στο 6-5 και 7-6, ωστόσο ο Παναθηναϊκός αύξανε την διάφορα στο +2. Οι Πειραιώτες κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση σε 13-13. Στην συνέχεια με ένα σερί 7-0 ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 20-13, παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να καλύψουν την διαφορά των 7 πόντων, όμως δεν το κατάφεραν, με το τριφύλλι να κατακτά το πρώτο σετ με 25-20, να κάνοντας το 1-0.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο σετ και από νωρίς πήραν προβάδισμα με 3-1. Με ένα σερί 4-0 οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 7-2 στην συνέχεια. Με την ψυχολογία στα ύψη οι Πειραιώτες έφτασαν την διαφορά μέχρι και τους 8 πόντους στα μισά του σετ, προηγούμενη με 13-5 και 14-6. Ανώτερη οι ερυθρόλευκοι στο δεύτερο σετ, μπήκαν από την αρχή αποφασισμένοι, να πάρουν το σετ και τα κατάφεραν κάνοντας το 25-14 και το 1-1.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά και στο τρίτο σετ, έχοντας αποκτήσει ψυχολογία. Μετά το 3-3 οι ερυθρόλευκοι απέκτησαν διαφορά τριών πόντων με 7-4. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει την διαφορά όσο μπορεί. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το προβάδισμα τους. Ακόμα και στο 16-15 που έφτασαν οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν. Οι Πειραιώτες πήραν προβάδισμα με +4 με 22-18, αλλά οι πράσινοι αντέδρασαν μειώνονται στο +2 με 22-20. Με ένα σερί 5-0 ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή και έκανε το 2-1 σετ, με 25-23.

Πολύ καλό ήταν και στο 4ο σετ το ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους, παίρνοντας γρήγορα προβάδισμα με 4-1. Ο Ολυμπιακός ήταν σταθερά μπροστά στο +3 μέχρι το 9-6. Οι πράσινοι έφτασαν την διαφορά στον πόντο μειώνοντας σε 10-9, αλλά οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν και πάλι με 13-9. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 14-14 στα μισά του σετ. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, στην συνέχεια και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σετ με 18-17. Ο Ολυμπιακός ανάκτησε ξανά το προβάδισμα με 19-18 και σε ένα κρίσιμο σημείο πήρε “ανάσα” δύο πόντων με 20-18. Στην συνέχεια υπήρξε νέα ισοπαλία με 22-22 και 23-23. Στο φινάλε του σετ ο Ολυμπιακός δεν έχασε την ευκαιρία και με το 25-23 έκανε το 2-2 στα σετ.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε 5ο σετ, όπου και εκεί η ομάδα του Πειραιά μπήκε καλά. Από την αρχή του σετ οι ερυθρόλευκοι είχαν συνεχώς προβάδισμα δύο πόντων 10-8. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 15-9, έκανε μια μεγάλη ανατροπή και πήρε το παιχνίδι με 3-2 σετ.

Τα σετ: 3-2 (25-20/14-25/25-23/23-25/9-15)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 19 (14/34 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 17 (13/16 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 11 (9/19 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. – 33% άριστες), Ράπτης 17 (13/30 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 22% υπ. – 12% άριστες), Πελεκούδας 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 57% υπ. – 39% άριστες), Μούχλιας, Πανταλέων 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 23 (19/34 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πετρέας 14 (11/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χουσάι 18 (15/31 επ., 3 μπλοκ, 41% υπ. – 28% άριστες), Βουλκίδης 14 (7/11 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Γκέργκι 14 (12/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 27% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 64% υπ. – 48% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Ασπιώτης 1 (1/2 επ.), Ριζόπουλος.