Νίκη με ανατροπή το Περού

Στο Μαρακανά, για την δεύτερη αγωνιστική του 1ου ομίλου του Copa America, η Βολιβία αντιμετώπισε το Περού, αλλά ηττήθηκε με 1-3.

Οι δύο πλευρές δεν κατάφεραν να βρουν ανοιχτούς διαδρόμους, ώστε να απειλήσουν το αντίπαλο τέρμα. πριν συμπληρωθεί το ημίωρο της αναμέτρησης η Βολιβία κατάφερε να ανοίξει το σκορ με πέναλτι. Ο Ζαμπράνο βρήκε την μπάλα με το χέρι εντός περιοχής και μετά την χρήση του VAR, ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Μορένο εύστοχα κάνοντας το 1-0.

Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, το Περού έφτασε στην ισοφάριση, παρόλο που τα τελευταία λεπτά έπαιζε με παίκτη λιγότερο. Στο 45’, ο Γκερέρο είχε αρκετό χώρο μπροστά του, καθώς η αντίπαλη άμυνα ήταν σε αδράνεια, καταφέρνοντας να νικήσει τον τερματοφύλακα για το 1-1.

Το Περού χρειάστηκε 10 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο για να κάνει την ανατροπή στο σκορ. Ο Γκερέρο έκανε μια καλή σέντρα και βρήκε τον Φαρφάν, ο οποίος με κεφαλιά σημείωσε το 1-2. Ο ρυθμός της αναμέτρησης ανέβηκε μετά το γκολ, με τους Βολιβιανούς να απειλούν το αντίπαλο τέρμα, στην προσπάθειά τους να ισοφαρίσουν. Ωστόσο, και το Περού προσπάθησε να βρει χώρους να απειλήσει την αντίπαλη εστία, παρά το γεγονός ότι ήταν μπροστά στο σκορ. Στις καθυστερήσεις, το Περού κατάφερνε να σημειώσει ακόμα ένα γκολ με τον Φλόρες. Στο 90+7′, βρέθηκε στην περιοχή, ξεγελώντας τον τερματοφύλακα και σκοράροντας για το τελικό 1-3.

Η Βολιβία παρέμεινε στην τελευταία θέση χωρίς βαθμούς, ενώ το Περού έφτασε τους 4 βαθμούς, διεκδικώντας έτσι μία από τις δύο πρώτες θέσεις.

Κίτρινες: Τσουμασέρο, Φερνάντεζ, Ακίν Λόπεζ – Ζαμπράνο, Γκερέρο

Βολιβία: Λάμπε, Μπεχαράνο Μ., Τζουσίνο, Ακίν Λόπεζ, Μπεχαράνο Ντ., Τσουμασέρο, Σαουσέντο (Φερνάντεζ 71’), Κάστρο (Αλβάρες 80’), Χουστιάνο, Σααβέντρα (Βάκα 74’), Μορένο

Περού: Γκαγιέσε, Αντβίνκουλα, Ζαμπράνο (Αραούχο 85’), Αμπράμ, Τράουκο, Φαρφάν, Τάπια, Κουέβα (Φλόρες 79’), Γιοτούν, Πόλο, Γκερέρο (Γκονζάλεζ 90+3′)