Νίκη με πολύ καλή εμφάνιση για Πας Γιάννινα

Ο Πας Γιάννινα νίκησε με 3-1 τον Πανιώνιο και πήρε την νίκη που χρειαζόταν τόσο πολύ.

Αρχικά, ο Πανιώνιος είχε την κατοχή του παιχνιδιου και προσπαθούσε κυρίως με γρήγορες ενέργειες από τα άκρα να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα του Πας, η ομάδα των Γιαννίνων πίεζε έπαιζε γρήγορα αλλά δεν έκανε κάποια σημαντική ευκαιρία.

Από το 20′ και έπειτα ο Άγιαξ της Ηπείρου πήρε την κατοχή αλλά η επιθετική του δραστηριότητα δεν άλλαξε, με αυτό τον τρόπο ο Πανιώνιος βρήκε χώρο και προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να σκοράρει όμως δεν τα κατάφερε.

Η μόνη ευκαιρία του παιχνιδιού ήταν το σουτ του Μασούρα με εκτέλεση φάουλ πουέδιωξε με υπερενταση ο Μιχαήλ στο κέντρο της εστίας του στο 33ο λεπτό.

Ο Πας άνοιξε το σκορ στο 50′. Ο Παμλίδης από τα αριστερά αυτός πάσαρε στον Αθανασιάδη που έστρωσε στον Νικολιά που με έξοχο πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 57′ ο Μπουκουβάλας έκανε την σέντρα από τα αριστερά ο Αθανασιάδης πήρε την κεφαλιά που έφυγε λίγο άουτ.

Στο 82′ ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 1-1, ο Σιντί Αλί έκανε παράλληλο γύρισμα εκεί που ήταν ο Μασούρας που πάσαρε στον Ντουρμισάι που εξ επαφής σκόραρε.

Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Γιάκος έφερε ξανά σε θέση οδηγού τον Πας Γίαννινα με πολυ ωραίο πλασέ εκτός περιοχής στο 83′ λεπτό.

Στο 88′ ο Αθανασιάδης κέρδισε πέναλτι από τον Σταυρόπουλο και ο Γιάκος με εκτέλεση ψηλά έκανε το τελικό 3-1.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Μιχαήλ, Λίλα(Σιόντης 67′), Νικολιάς, Μιχαήλ Α., Τζημόπουλος, Αποστολόπουλος, Γιάκος(Σκόνδρας 90′), Μπουκουβάλας, Κρίζμαν, Παμλίδης(Βιδάλ 90+2′), Αθανασιάδης.

Πανιώνιος (Μάντζιος): Κότνικ, Τσιλούλης(Οικονομίδης 85′), Μασούρας, Παπαγεωργίου(Άλμπεργκ 80′), Κούρντι, Ντομίγκες, Κόρμπος, Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Σπιριντόνοβιτς(Αλί 76′), Ντουρμισάι.

Κάρτες: Σταυρόπουλος, Κρισμάν Σιόντης, Αθανασιάδης