Επικράτηση της Γουότφορντ, νίκη στο τέλος η Τότεναμ

Για την 17η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, νικηφόρα ήταν τα αποτελέσματα για Γουότφορντ, Γουλβς, Κρίσταλ Πάλας, Τότεναμ και Νιούκαστλ.

Γουότφορντ-Κάρντιφ 3-2

Η Γουότφορντ υποδέχτηκε την Κάρντιφ στο Βίκαρατζ Ρόουντ, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην νίκη με 2-0.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις 16ο λεπτό με τον Ντεουλοφέου να κάνει το σουτ στην μεγάλη περιοχή, για το 1-0. Η Γουότφορντ έφτασε κοντά στο 2-0 στο 43’ με τον Περέιρα να εξαπολύει ένα σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας στάθηκε εμπόδιο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Χολέμπας έκανε το 2-0 στο 52’, στέλνοντας την μπάλα στη αριστερή γωνία της εστίας. Ο Κουίνα δέχτηκε την πάσα από τον Σέμα, κάνοντας το 3-0 στο 68’. Αυτό που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 3-1 με το σουτ του Χόιλετ στο 80’. Η Κάρντιφ μείωσε κι άλλο το σκορ δύο λεπτά αργότερα (82’), με τον Μπόμπυ Ριντ, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή την σωστή στιγμή για να στείλει την μπάλα στο τέρμα κάνοντας το 3-2, που ήταν και το τελικό σκορ.

Γουλβς-Μπόρνμουθ 2-0

Γουλβς και Μπόρνμουθ ήρθαν αντιμέτωπες στο Μολινέ Στάντιουμ, με τους γηπεδούχους να χρειάζονται μόλις ένα γκολ για να πάρουν την νίκη.

Ο Χιμένες έκανε το 1-0 στο 12’, έχοντας εύκολο έργο προς τα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να διασπάσουν την άμυνα της Μπόρνμουθ ξανά στο 30’ με τον Χιμένες, αλλά το σουτ κατέληξε πάνω από το δοκάρι.

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (55’), ο Σουρμάν έστειλε ένα σουτ-βολίδα προς την αντίπαλη εστία, αλλά το σουτ κατέληξε άουτ. Ο Στανίσλας στο 64’ έκανε μια καλή προσπάθεια μετά από στημένη φάση, αλλά το σουτ σταμάτησε στο δοκάρι. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Καβαλέιρο έκανε το 2-0, το σουτ του οποίου χτύπησε στο δοκάρι πριν καταλήξει στα δίχτυα. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με το 2-0 να είναι το τελικό σκορ.

Κρίσταλ Πάλας-Λέστερ 1-0

Η Κρίσταλ Πάλας φιλοξένησε την Λέστερ στο Σέλχερστ Παρκ, φτάνοντας στην νίκη με 1-0.

Ενώ το γκολ του Βάρδυ για την Λέστερ ακυρώθηκε στο 28’, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έκαναν το 1-0 με τον Μιλιβόγιεβιτς, ο οποίος δεν δίστασε να κάνει το σουτ στο 39’.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η Λέστερ απείλησε την αντίπαλη εστία για την ισοφάριση, χωρίς επιτυχία. Ωστόσο, και η Κρίσταλ Πάλας έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε. Οι αλλαγές των προπονητών δεν έφεραν κάποια αλλαγή στο τελικό αποτέλεσμα και το 1-0 έμεινε ως το τέλος.

Τότεναμ-Μπέρνλι 1-0

Η Τότεναμ ήρθε αντιμέτωπη με την Μπέρνλι και κατάφερε να πάρει το τρίποντο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Ο Λούκας και ο Λαμέλα για την Τότεναμ και ο Μπαρνς για την Μπέρνλι έχασαν ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το 0-0.

Με την εναρξη του δεύτερου μέρους, ο Μπαρνς έχασε ακόμα μια ευκαιρία για το 0-1, αλλά οι αμυντικοί των γηπεδούχων σταμάτησαν την προσπάθεια. Η Τότεναμ απείλησε ξανά στο 75’ και το 86’, χωρίς επιτυχία. Ενώ όλα έδειχναν πως το σφύρισμα της λήξης θα έβρισκε ισόπαλες τις δύο ομάδες, ο Έρικσεν έφτασε στο γκολ στο 90+1’, με το σουτ του να καταλήγει στην αριστερή πλευρά του τέρματος. έτσι, οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με το 1-0 να είναι το τελικό σκορ.

Χαντερσφιλντ-Νιούκαστλ 0-1

Η Νιούκαστλ αντιμετώπισε εκτός έδρας την Χάντερσφιλντ, νικώντας με 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα, βρίσκοντας διαδρόμους για να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, χωρίς να καταφέρουν γκολ πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Στο 55’, ο Ρόντον σημείωσε το γκολ μετά την πάσα του Μανκίγιο για το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα (60’), οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο τερματοφύλακας της Νιούκαστλ κράτησε το 1-0 για την ομάδα του. Το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να βρει ανοιχτούς δρόμους προς το τέρμα.