Νίκη ψυχολογίας για τον ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ υποδέχτηκε τον Λεβαδειακό στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» για την 25η αγωνιστική, με τους Κρητικούς να παίρνουν την νίκη με 2-0 μετά από οκτώ παιχνίδια.

Ο Γιακουμάκης στο 16′ και ο Φερέιρα στο 72′ ήταν οι σκόρερ για τους Κρητικούς και με την νίκη αυτή βρίσκονται στην 14η θέση με 22 βαθμούς, αφήνοντας πίσω τους τους Βοιωτούς (15η θέση) με 20 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση χάνοντας ευκαιρίες στα πρώτα πέντε λεπτά. Στο δεύτερο λεπτό, το σουτ του ΟΦΗ χτύπησε σε αντίπαλο, κερδίζοντας κόρνερ. Ο Γιακουμάκης, στο τρίτο λεπτό για τους γηπεδούχους, έκανε ωραία κεφαλιά, αλλά ο Μπάγιτς απέκρουσε στέλνοντας την μπάλα κόρνερ, ενώ στο πέμπτο λεπτό, το σουτ των γηπεδούχων εντός περιοχής πέρασε άουτ.

Στο 11’, ο Νανγκίς ήταν γρήγορος περνώντας τους αντιπάλους του, αλλά ο Σωτηρίου είχε βγει και μπλόκαρε την μπάλα. Οι Κρητικοί κατάφεραν να προηγηθούν στο 16’, με το γκολ του Γιακουμάκη. Ο παίκτης πάτησε περιοχή και, μετά τις κόντρες, βρήκε την ευκαιρία να κάνει το σουτ και να κερδίσει τον Μπάγιτς, για το 1-0. Οι Βοιωτοί δεν κατάφεραν να αντιδράσουν πριν το ημίχρονο και το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Ο Σαβαντογκού στο 47’ έκανε μια σέντρα στην περιοχή, αλλά ο Γιαννούλης άπλωσε το πόδι του, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ. Λίγο αργότερα, οι Βοιωτοί βρέθηκαν στην αντίπαλη περιοχή, αλλά το σουτ του Νανγκίς πήγε ψηλά και δεν ανησύχησε τον Σωτηρίου. Στο 55’, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν ένα σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Βαζ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μπάγιτς, ο οποίος είπε «όχι», κρατώντας το 1-0. Στο 62’, ο Φερέιρα πάτησε περιοχή και οι αμυντικοί του Λεβαδειακού του έκαναν πέναλτι, το οποίο και καταλόγησε ο διαιτητής. Ένα λεπτό αργότερα, ο Γιακουμάκης ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Μπάγιτς και απομακρύνθηκε από την περιοχή. Στο 71’, ο Λεβαδειακός προσπάθησε να απειλήσει με ένα φάουλ, αλλά η μπάλα πήγε λίγο πανω από το οριζόντιο δοκάρι. Αντ’ αυτού, οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 στο 72’ με το Φερέιρα, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή και βρήκε χώρο να κάνει το σουτ. Ο Λεβαδειακός δεν αντέδρασε, καθώς δεν μπόρεσε να απειλήσει το αντίπαλο τέρμα και το 2-0 έμεινε ως το τέλος.

Κίτρινες: Γιακουμάκης Γ., Γιαννούλης, Σάκορ, Παπάζογλου – Αντιλέχου, Ανγκουά, Ρεκιασβίλι

Κόκκινες: Σάκορ (δεύτερη κίτρινη)

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Βαζ (Παπαστεριανός 86’), Γιαννούλης, Γιακουμάκης Γ., Σάκορ, Μελάδο, Μιχόγιεβιτς (Παπάζογλου 63’), Μπράουν, Φερέιρα (Ντίνας 76’), Κοροβέσης, Νέιρα

Λεβαδειακός: Μπάγιτς, Τσαμπούρης, Αντιλέχου (Σαβαντογκό 45’), Ντιόγκο (Λιάγκας 75’), Ρεκβιασβίλι, Ζησόπουλος, Νανγκίς, Ανγκουά, Μέλεγκ, Στανόγιεβιτς (Γιακουμάκης 58’), Μαρκόφσκι