Νίκη ψυχολογίας για τον ΠΑΣ Γιάννενα

Ο Λεβαδειακός υποδέχτηκε τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς για την 26η αγωνιστική με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με τους τρεις βαθμούς μετά την νίκη με 0-2.

Από το 50ο λεπτό ο ΠΑΣ αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Κάργα. Τα γκολ της αναμέτρησης, το αποτέλεσμα της οποίας φέρνει τους γηπεδούχους πιο κοντά στον υποβιβασμό, σημείωσαν οι Νικολιάς (77′) και Μάνος (90’+).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και απείλησαν τον Μπάγιτς μόλις στο τρίτο λεπτό, αλλά οι αμυντικοί στάθηκαν εμπόδιο και ανάγκασαν τα Γιάννενα να στείλουν την μπάλα άουτ. Στο 11′, οι γηπεδούχοι έγιναν απειλητικοί, αλλά το σουτ του Μαρκόφσκι πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 14′, ο Στανόγιεβιτς εκτέλεσε ένα φάουλ, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στο 16’, ο Ζησόπουλος έκανε λάθος και ο Αθανασιάδης κέρδισε την μπάλα, έχοντας μεγάλη ευκαιρία για γκολ, αλλά το σουτ κατέληξε άουτ.

Λίγο αργότερα, ο Μαρκόφσκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ. Στο 41′, ο ΠΑΣ Γιάννενα κέρδισε κόρνερ και απείλησε το αντίπαλο τέρμα, αλλά οι κόντρες στην περιοχή δεν ευνόησε τους φιλοξενούμενους. Στο 44′, ο Λεβαδειακός κέρδισε κόρνερ και κατάφερε να σκοράρει με τον Ρεκβιασβίλι, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ, καταλογίζοντας φάουλ νωριτερα, με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στο 47′, ο Τσαμπούρης έκανε την σέντρα και ο Ταρκόφσκι βρε την κεφαλιά αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 61′, ο Σεργκελασβίλι έκανε ένα σουτ, αλλά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 63′, ο Ζησόπουλος βρέθηκε στην περιοχή, μετά την πάσα του Νανγκίς, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Στο 72′, ο Μαρκόφσκι επιχείρησε ένα σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας ήταν σε ετοιμότητα στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Στο 79′ ο Αντιλέχου έκανε τραγικό λάθος και ο Νικολιάς κέρδισε την μπάλα και σε τετ-α-τετ κέρδισε τον Μπάγιτς κάνοντας το 0-1. Στο 81′, ο Νικολιάς έφτασε κοντά στο 0-2, αλλα το σουτ κατέληξε λίγο έξω. Στο 5 πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πάντελιτς με ανάποδο ψαλίδι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-2, που ήταν και το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Μπουκουβάλας, Κάργας

Κόκκινες: Κάργας (δεύτερη κίτρινη)

Λεβαδειακός: Μπάσιτς, Τσαμπούρης, Αντιλέχου, Παντελιάδης, Ρεκβιασβίλι, Ζησόπουλος (Σαβαντογκό 76′), Μητρόπουλος (Καραχάλιος 82′), Στανόγιεβιτς (Μέλεγκ 61′), Νανγκίς, Γιακουμάκης, Μαρκόφσκι

ΠΑΣ Γιάννινα: Νεόφυτος Μιχαήλ, Κάστρο, Παντελούς, Αθανασιάδης (Μάνος 87′) Κάργας, Μιχαήλ Αλ., Μπουκουβάλας, Νικολιάς (Γιάκος 89′), Παυλίδης (Αποστολόπουλο 80′), Τζημοπουλος, Σεργκελασβίλι