Δύσκολη νίκη για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ,υποβιβασμός για την Χάντερσφιλντ

Για την 32η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε δύσκολη νίκη με 2-1 επί της Γουότφορντ στο « Όλντ Τράφορντ».  Η Λέστερ πήρε την νικη με 2-0 από την Μπόρνμουθ . Τους τρεις βαθμούς της νίκης κατέκτησαν η Κρίσταλ Πάλας με την Μπέρνλι  από την Γουλβς και Χάντερσφιλντ αντίστοιχα η οποία υποβιβάστηκε . Ενώ η Μπράιτον ήταν μοναδική γηπεδούχους που έχασε από την Σαουθάμπτον.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουότφορντ 2-1

Στο πρώτο ημίχρονο η Γουότφορντ μπήκε δυναμικά έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων , ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε νωχελικό ξεκίνημα.

Οι «χορνετς» απείλησαν πρώτοι στο 6΄ με το άστοχο σουτ του Ντουκουρέ , δυο λεπτά αργότερα ο Ντίνι βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ όμως η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα πάνω από το δοκάρι.  Στο 12 ΄ο Γιάνμαατ σέντραρε ο Ντινι πήρε την κεφαλιά αλλά ήταν άστοχος . Όσο περνούσαν τα λεπτά  οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν ελκυστικό ποδόσφαιρο στο 20΄ έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ ο Περέιρα . Στο 28΄ οι «κόκκινοι διάβολοι»  έκαναν το 1-0 κόντρα στην ροη του ματς με δράστη τον Ράσφορντ ο οποίος αξιοποίησε την πάσα του Λούκ Σο. Μετά το γκολ η Γιουνάιτεντ ανέβασε το ρυθμό της όμως το 1-0 παρέμεινε ως το τέλος .

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Γιανμαατ στο 52΄, ένα λεπτό αργότερα ο Περειρα ήταν άστοχος από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Η εκτελεστική δεινότητα του Μαρσιάλ έδωσε το δεύτερο γκολ στην ομάδα του Σόλσκιερ. Η  Γουότφορντ παρόλο που είχε την κατοχή ήταν άστοχη, όμως βρήκε τρόπο να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Ντουκουρέ.

Κρίσταλ Πάλας-Χάντερσφιλντ 2-0

Στο “Σέλχαρστ Παρκ” η Κρίσταλ Πάλας πήρε την νικη με 2-0 από την υποβιβασμένη Χάντερσφιλντ η οποία αποχαιρετά την Πρέμιερ. Οι  Λούκα Μιλιβόγιεβιτς με πέναλτι στο 77’) και Πάτρικ Φαν Άανχολντ (88’) να έδωσαν την νίκη στους «αετούς».

Μπέρνλι-Γουλβς 2-0

Η Μπερνλι πήρε σημαντική νικη από τους λύκους, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το αυτογκόλ του  Κόουντι . Το τελικό 2-0 το σημείωσε στο 77’ ο Ντουάιτ ΜακΝίλ με εξαιρετικό σουτ .

Λέστερ-Μπόρνμουθ 2-0

Η Λέστερ έκανε την δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα κόντρα στην Μπόρνμουθ με 2-0. Τα γκολ των αλεπούδων τα σημείωσαν οι Μόργκαν και Βάρντι στο 11΄ και 82΄ αντίστοιχα.

Μπράιτον-Σαουθάμπτον 0-1

Η Μπραιτον ήταν η μοναδική γηπεδούχους που ηττήθηκε, την ζημία την έκανε η  Σαουθάμπτον. Ο Εμίλ Χόιμπεργκ στο 53΄ σημείωσε το μοναδικό γκολ όπου παρέμενε μέχρι το φινάλε του αγώνα .