Νίκη στο φινάλε για τη Νιούκαστλ

Με πρωταγωνιστές τους Ουίλσον και Ζοέλιντον πήρε το διπλό η Νιούκαστλ, σε ένα παιχνίδι με πολύ λίγη δράση

Η Νιούκαστλ κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη εκτός έδρας με 0-2 κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, για την 10η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ελλιπές σε φάσεις όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ μέσα σε ένα λεπτό, λίγο πριν την λήξη (88′, 89′) και κατάφεραν να φύγουν από το Σέλχερστ Παρκ με τους τρεις βαθμούς.

Τα γκολ της Νιούκαστλ πέτυχαν οι Ουίλσον και Ζοέλιντον, οι οποίοι επίσης …μοίρασαν ο ένας το γκολ του άλλου.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να βγάλουν εις πέρας κάποια κλασική ευκαιρία.

Η μόνη μεγάλη στιγμή του 45λεπτου έλαβε χώρα στο 31′ λεπτό. Η Κρίσταλ Πάλας δημιούργησε μια φάση με προοπτικές από ένα καλό σουτ του Σλούπ μέσα στην περιοχή, αναγκάζοντας τον Ντάρλοου να προβεί σε μια πολύ καλή απόκρουση.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολύ τα πράγματα, αφού το παιχνίδι ήταν ελλιπές σε φάσεις. Ωστόσο η Νιούκαστλ λίγο πριν την λήξη κατάφερε να πάρει τη νίκη πετυχαίνοντας δύο γκολ σε ένα λεπτό.

Ο Αγιού βρέθηκε μέσα στην περιοχή στο 54′ λεπτό όμως το πλασέ του πέρασε λίγο έξω από την αντίπαλη εστία.

Στο 77′ λεπτό η Νιούκαστλ κέρδισε ένα φάουλ μέσα στο ημικύκλιο της περιοχής. Αυτή την ευκαιρία αξιοποίησε ο Ρίτσι εκτελώντας δυνατά στο κέντρο της εστίας, όμως δεν δημιούργησε κανένα πρόβλημα στον Γκουάιτα.

Στο 80′ λεπτό είχε την δεύτερη κλασική ευκαιρία της η Κρίσταλ Πάλας με τον Μπεντέκε, ο οποίος έκανε μια καλή κεφαλιά στην δεξιά γωνιά του Ντάρλοου, με τον Άγγλο τερματοφύλακα να απομακρύνει υποδειγματικά.

Λίγο έλειψε να πετύχουν γκολ οι γηπεδούχοι στο 85′ λεπτό με τον Άανχολτ να βγάζει μια παράλληλη πάσα στην περιοχή σημαδεύοντας τον Μπατσουαγί, όμως η πάσα του ήταν πολύ δυνατή.

Στο 88΄λεπτό ο Ουίλσον λύτρωσε την ομάδα του πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ. Ο 28χρονος φορ βρέθηκε σε θέση τετατετ, έπειτα από πολύ όμορφη συνεργασία με τον Ζοέλιντον και πέτυχε το 0-1.

Ένα λεπτό μετά οι ρόλοι άλλαξαν. Ο Ουίλσον έδωσε τη μπάλα στον Ζοέλιντον, ο οποίος σούταρε και πέτυχε το γκολ, αφού ευνοήθηκε από μια κόντρα που άλλαξε πορεία στην μπάλα.

Σκόρερ : 88′ Ουίλσον, 89′ Ζοέλιντον

Κίτρινες : 16′ Φερνάντεζ, 60′ Λόνγκσταφφ, 77′ Ντανν, 90+3′ Σλούπ

Κρίσταλ Πάλας (Χόντζσον) : Γκουάιτα, Κλάιν, Ντανν, Κέιχιλ, Άανχολτ, Κουγιατέ, Μακάρθουρ (82′ Μπατσουαγί), Τάουνσεντ (67′ Ρίντεβαλντ), Σλούπ, Εζέ, Αγιού (66′ Μπεντέκε)

Νιούκαστλ (Μπρους) : Ντάρλοου, Μανκίγιο, Φερνάντεζ, Κλαρκ, Λιούις, Χέντρικ, Λόνγκσταφφ, Σέλβεϊ, Αλμιρόν (68′ Ρίτσι), Ουίλσον, Ζοέλιντον (90+3′ Σερ)