Νίκησε η Γιουβέντους στο ντεμπούτο του Πίρλο

Με νίκη συνδυάστηκε το ντεμπούτο του Αντρέα Πίρλο στον πάγκο της Γιουβέντους, “αφιλόξενη” η Τζενόα κόντρα στη νεοφώτιστη Κροτόνε

Για την πρώτη αγωνιστική της Serie A, η Γιουβέντους νίκησε εντός τη Σαμπντόρια υπό το βλέμμα του Αντρέα Πίρλο, η Τζένοα “καλωσόρισε” στην πρώτη κατηγορία με τεσσάρα την Κροτόνε, ενώ ισόπαλοι ήρθαν Σασουόλο και Κάλιαρι.

Γιουβέντους- Σαμπντόρια

Η πρωταθλήτρια Γιουβέντους επικράτησε με 3-0 της Σαμπντόρια στο Allianz stadium, στην πρεμιέρα της Serie A.

Σε ρόλο προπονητή ο Αντρέα Πίρλο έκανε ντεμπούτο στον πάγκο των “μπιανκονέρι”, όπου αυτό συνδυάστηκε με νίκη.  Πλέον η Γιούβε κοιτάζει τα επόμενα δύσκολα ντέρμπι που ακολουθούν τις δύο επόμενες αγωνιστικές κόντρα σε Ρόμα και Νάπολι.

Ο Κουλουσέφσκι άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό, μετά από ασίστ του Κριστιάνο Ρονάλντο.  Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και πίεζαν για ένα δεύτερο γκολ και έφτασαν κοντά στο 24ο λεπτό, όμως το σουτ του Ρονάλντο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος η “Γηραιά Κυρία” σφράγισε τη νίκη στο 78′ με το γκολ του Μπονούτσι, ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Κίτρινες: Τονέλι, Φραμπότα

Γιουβέντους (Πίρλο): Σέζνι, Κιελίνι (83′ Ντεμιράλ), Μπονούτσι, Ντανίλο, Ραμπιό, ΜακΚένι, Φραμπότα (67′ Ντε Σίγλιο), Κουαντράδο (78′ Μπεντακούρ), Ράμσεϊ, Κρ. Ρονάλντο, Κουλουσέφσκι (82′ Ντάγκλας Κόστα)

Σαμπντόρια (Ρανιέρι): Αουντέρο, Μπερεζίνσκι, Τονέλι (46′ Γιοσίντα), Κόλεϊ, Αουγκέλο, Έκνταλ, Ντεπάολι, Θόρσμπι (70′ Ντάμσγκαρντ), Γιάνκτο, Γερίς (46′ Κουαλιαρέλα), Μπονατσόλι (70′ Βέρε)

Τζένοα- Κροτόνε 4-1

“Αφιλόξενη” η Τζένοα στο Λουίτζι Φεράρις που νίκησε με 4-1 την Κροτόνε.

Οι “ροσομπλού” πριν συμπληρωθούν τα πρώτα δέκα λεπτά προηγούνταν ήδη 2-0, με τα γκολ των Ματία Ντέστρο και Γκόραν Πάντεφ. Ο Εμανουέλ Ριβιέρ έδωσε κάποιες ελπίδες στους φιλοξενούμενους, μειώνοντας στο 28΄(2-1), αλλά η απάντηση από τον Ντάβιντε Τζαπακόστα έξι λεπτά αργότερα διεύρυνε το σκορ σε 3-1.

Το τελικό 4-1 για τους γηπεδούχους διαμόρφωσε ο Πιάτσα στο 75ο λεπτό, βάζοντας το “κερασάκι στην τούρτα”.

Σασουόλο- Κάλιαρι 1-1

Στο Ρέτζιο Εμίλια η Σασουόλο και η Κάλιαρι μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Σε ένα παιχνίδι με αρκετές ευκαιρίες από τους γηπεδούχους, κυρίως στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Ντι Φραντζέσκο κατάφερε να προηγηθεί με την κεφαλιά του Σιμεόνε στο 77ο λεπτό. Στο 87′ οι “νεροβάρντι” κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό και ισοφάρισαν με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουράμπια.

Βασικός για την Κάλιαρι ήταν ο Λυκογιάννης, ενώ ο Κυριακόπουλος μπήκε ως αλλαγή στο 63′ για τη Σασουόλο.