Νικηφόρα αποτελέσματα για Βαλένθια και Αλαβές

Το σερί στην έδρα της συνέχισε η Αλαβές που επικράτησε της Βαγιαδολίδ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Νίκη με βαθμολογική ανάσα πέτυχε και η Βαλένθια κόντρα στην Γρανάδα.

Βαλένθια – Γρανάδα 2-0

Με τερμα που πέτυχε στο 70’  η Βαλένθια επικράτησε της Γρανάδα με σκορ 2-0 στο «Μεστάγια».

Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχε κάποια ιδιαίτερα αξιόλογη προσπάθεια από τις δύο ομάδες και τα δυο γκολ στην αναμέτρηση πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Βας άνοιξε το σκορ στο 74’ για το 1-0 και στις καθυστερήσεις (90’+7’) της αναμέτρησης ο Τόρες διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Οι «νυχτερίδες με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 20 βαθμούς με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν.

Αλαβές – Βαγιαδολίδ 3-0

Στο παιχνίδι που διεξήχθη νωρίτερα η Αλαβές συνέχισε το εντός έδρας σερί της και επικράτησε 3-0 της Βαγιαδολίδ στο «Μεντιθορόθα».

Η ομάδα του Γκαριτάνο, έβαλε από νωρίς τις βάσεις, ανοίγοντας το σκορ στο 26’ με τον Χοσελού, ενώ έξι λεπτά αργότερα, μετά από λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα, ο Πίνα έκανε το 2-0 και άνοιξε το δρόμο για την άνετη νίκη της ομάδας του. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Λούκας Πέρεθ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 75’.

Με αυτή την εμφατική νίκη η Αλαβές έφτασε τους 15 βαθμούς και την 15η θέση ενώ η Βαγιαδολίδ παρέμεινε στους 17.