Νίκησε εύκολα τη Λαμία πριν το Βελιγράδι

Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε με 2-0 τη Λαμία στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 5η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1.

Καλό παιχνίδι από τον Ολυμπιακό απέναντι σε μια Λαμία που δεν μπορούσε να απειλήσει. Καλό παιχνίδι από την επιθετική τετράδα, αλλά και στο ανασταλτικό παιχνίδι, η ομάδα δεν αντιμετώπισε πρόβλημα.

Οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο του αγώνα, δημιουργούσαν φάσεις  και έφτασαν στην επίτευξη δύο τερμάτων, με τον Βελλίδη να σώζει τη Λαμία σε πολλές περιπτώσεις. Από την άλλη, η ομάδα της Φθιώτιδας μένει χωρίς νίκη.

Σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ο Σουντανί στο 61’ και ο Ελ Αραμπί στο 70’.

Πριν την έναρξη του αγώνα, βραβεύτηκε από την ΠΑΕ ο προπονητής της ομάδας μπάσκετ, Ντέιβιντ Μπλατ, ο οποίος μαζί με την υπόλοιπη ομάδα βρέθηκε στο φαληρικό γήπεδο και παρακολούθησε τον αγώνα.

Πλέον, ακολουθεί το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το ματς

Σε αλλαγές στο αρχικό σχήμα προχώρησε ο Πέδρο Μαρτίνς. Σε σχηματισμό 4-2-3-1, με τον Σα κάτω από τα δοκάρια, Ομάρ και Κούτρη στα άκρα της άμυνας, Μπα και Σεμέδο στόπερ, Γκιλιέρμε και Καμαρά στον άξονα, με τους Βαλμπουενά και Ποντένσε στα «φτερά» και τον Σουντανί πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα, είχε σε καλή μέρα τους Βαλμπουενά και Ποντένσε, ωστόσο ενώ δημιουργούσε ευκαιρίες, κυρίως με τους Σουντανί και Ελ Αραμπί, δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο 9ο λεπτό ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία. Μετά από γέμισμα του Σεμέδο μέσα στην περιοχή, ο Ποντένσε κατέβασε ωραία με τακουνάκι στον Σουντανί, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βελλίδη, ο οποίος μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Στο 13’ ο Ελαμπντελαουί έκανε σέντρα από δεξιά, μετά από προσπάθεια του Σουντανί η μπάλα έφτασε στον Κούτρη, που σούταρε από αριστερά με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ μετά από κόντρα στον Σάλιακα. Στην εκτέλεσή του, ο Βελλίδης μπλόκαρε την κεφαλιά του Σεμέδο.

Στο 17’ ο Ελ Αραμπί μετά από ατομική ενέργεια, σούταρε καλά αλλά άστοχα. Ενώ στο 27’ ο Κούτρης με ωραία κάθετη βρήκε τον Σουντανί, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βελλίδη. Ένα λεπτό μετά, ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ, ο Σουντανί έκανε αμαρκάριστος την κεφαλιά από κοντά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 29’ ο Μπεχράνο έκανε σουτ μέσα στην περιοχή που μπλόκαρε ο Σα, στην πρώτη τελική της Λαμίας.

Στο 35’ μετά από αντεπίθεση, ο Βαλμπουενά έδωσε στον Ποντένσε και αυτός ακολούθως δεξιά στον Γκιλιέρμε. Ο Βραζιλιάνος (ενώ θα μπορούσε να σουτάρει), έβγαλε σέντρα για τον Ελ Αραμπί, που δεν πρόλαβε όμως τη μπάλα.

Στο 38’ ο Βαλμπουενά έστρωσε στον Γκιλιέρε που πλάσαρε άστοχα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε. Οι Πειραιώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, δημιουργούσαν ευκαιρίες και σκόραραν.

Στο 51’ μετά από σέντρα του Ποντένσε και κεφαλιά του Σουντανί που απέκρουσε ο Βελλίδης, ο Ελ Αραμπί σκόραρε, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο Ποντένσε στην αρχή της φάσης βρισκόταν πιο μπροστά.

Στο 60’ ο Κούτρης έκανε δυνατό σουτ από αριστερά, με τον Σάλιακα να βάζει την κόντρα και να παραχωρεί κόρνερ.

Και στο 61’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ.

Ο Κούτρης έδωσε στον Βαλμπουενά, αυτός πέρασε κάθετα στον Ποντένσε που έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Ελ Αραμπί έδωσε στον αμαρκάριστο Σουντανί και αυτός με πλασέ με το δεξί έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

Στο 65’ ο Λοβέρα έδωσε στον Σουντανί, αλλά αυτός από το ημικύκλιο πλάσαρε άστοχα.

Στο 70’ ήρθε το δεύτερο γκολ. Ο Κούτρης έβγαλε σέντρα από αριστερά, ο Ελ Αραμπί πλάσαρε στον αέρα με τον Βελλίδη να αποκρούει ασταθώς και τον Μαροκινό να παίρνει το ριμπάουντ κάνοντας το 2-0!

Στο 87’ ο Κούτρης εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Βελλίδη να μπλοκάρει.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Μπα, Σεμέδο (88’ Αβραάμ), Γκιλιέρμε, καμαρά, Βαλμπουενά (63’ Λοβέρα), Ποντένσε (78’ Μπενζιά), Σουντανί, Ελ Αραμπί

Λαμία (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Αντέτζο, Πλιάτσικας (43’ λ.τρ. Τζανετόπουλος), Καραμάνος, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς (75’ Μπουλούλης), Δημούτσος, Σκόνδρας, Βύντρα, Σκαρντοβέλι, Σάλιακας (60’ Τουράμ)