Νίκησε και στο Ισραήλ ο Ολυμπιακός και προκρίθηκε στους “16” του Τσάλεντζ Καπ Γυναικών

Ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη με 2-3 σετ στο Ισραήλ κόντρα στην Χάποελ Κφαρ Σαμπά και προκρίθηκε στις 16 καλύτερες ομάδες του Τσάλεντζ Καπ Γυναικών. Οι νταμπλούχες Ελλάδος χρειάζονταν δυο σετ για να “κλειδώσουν” την πρόκριση στην επόμενη φάση και τα πήραν εύκολα. Έκαναν γρήγορα το 2-0 στα σετ, με το παιχνίδι από ‘κει και πέρα να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Στον πρώτο αγώνα στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη “Μελίνα Μερκούρη” (4/12) η ομάδα του Πειραιά είχε νικήσε εύκολα με 3-0 σετ μέσα σε 1 ώρα και 7 λεπτά.

Στο πρώτο σετ οι Ισραηλινές προηγήθηκαν με 2-1. Στην συνέχεια οι “ερυθρόλευκες” ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 7-4 και αύξησαν την διαφορά στο +5 με το 10-5. Η Χάποελ δεν κατάφερε να μειώσει και μετά το 13-8 οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς με 6-0 σερί έκαναν το 19-8. Το σετ έκλεισε εύκολα για τον Ολυμπιακό κάνοντας το 1-0 με σκορ 25-12.

Στο δεύτερο σετ οι “ερυθρόλευκες” μπήκαν πολύ δυνατά, κάνοντας ένα εκπληκτικό σερί 6-0. Έχοντας την ψυχολογία, η ομάδα του Πειραιά βρέθηκε στα μισά του σετ στο +9 προηγούμενη με 13-4. Η διαφορά στο σετ αυξήθηκε μέχρι και το +12 στο 21-9. Η ομάδα του Τσεν Χίμελφαρμπ έφτασε την διαφορά στους 5 πόντους 23-18, ωστόσο ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 25-18 και έκανε το 2-0 που καθάρισε την πρόκριση.

Στο τρίτο σετ η Χάποελ μπήκε καλύτερα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0, όμως ένα σερί 7-0 έβαλε μπροστά την Ισραηλινή ομάδα (7-2). Στα μέσα του σετ η διαφορά ήταν στου επτά πόντους με το σκορ στο 13-6. Ένα σερί 5-0 μείωσε την απόσταση στους 3 στο 13-10. Όμως η Χάποελ αύξησε την απόσταση εύκολα, έφτασε στο +10 όπου και πήρε το σετ με 25-15 κάνοντας του 2-1.

Στο τέταρτο σετ οι ερυθρόλευκες βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ με 8-2. Απόσταση έξι πόντων που δεν μπόρεσαν να καλύψουν, παρά μόνο μέχρι τους τρεις πόντους στο 11-8. Ένα σερί 5-0 αύξησε και πάλι την διαφορά στο 16-8. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε μια ανάσα στο 20-18 και το 22-20 να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, αλλά η Χάποελ πήρε το σετ με 25-21, κάνοντας το 2-2.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ ο Ολυμπιακός προηγούνταν στην μεγαλύτερη διάρκεια. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, με την Χάποελ να ισοφαρίζει σε 7-7 και να περνάει για πρώτη φορά μπροστά με 8-7. Οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς ισοφάρισαν εύκολα σε 8-8 και με ένα σερί 3-0 έκαναν το 11-8. Στην συνέχεια είχαμε νέα ισοπαλία με 12-12, αλλά οι ερυθρόλευκες καθάρισαν το σετ και το παιχνίδι με ένα σερί 3-0 εύκολα, παίρνοντας το 5ο σετ και με σκορ 15-12 έκαναν το 3-2 παίρνοντας και την νίκη.

Τα σετ 2-3 (12-25, 18-25, 25-15, 25-21, 12-15)